2013. január. 28. 07:13 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 28. 07:15 Vállalkozás

Napi: megtizedelődtek a fuvarozó cégek

Stagnáló árualapokra, tovább éleződő versenyre számítanak a magyar közúti és vasúti fuvarozó vállalkozások, amelyek 2013-ban néhány kivételtől eltekintve inkább túlélési stratégiákra, mint növekedési tervekre építenek - olvasható a Napi Gazdaságban.

A lap hétfői száma szerint az ágazat abban bízik, hogy az év során érezhetőek lehetnek a hazai gazdasági növekedés első jelei, és a beinduló beruházások révén megszaporodó árualapok a fuvarozási igényekben is jelentkeznek majd.

A Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) az ágazat versenyképességének megőrzése érdekében intézkedési javaslatcsomagot dolgozott ki és terjesztett a kormány elé. Ebben többek között az iparűzési adó alapjának és a gépjárműadó mértékének csökkentése mellett a hivatásos gépjárművezető-képzés állami eszközökkel való támogatását kérik.

A fuvarozó vállalkozásokat 2012-ben megtizedelte a beruházások visszaesése, az építőipar mélyrepülése és a gyenge mezőgazdasági termés miatti volumencsökkenés. A fuvarteljesítmény árutonna-kilométerben kifejezve 14 százalékkal volt kevesebb, mint a megelőző év azonos időszakában.

A nemzetközi piacokra dolgozó fuvarozók összesített teljesítménye viszont megmaradt a korábbi viszonylag magas szinten, ami Karmos Gábor, az MKFE főtitkára szerint azt mutatja, hogy a magyarok a szűkülő piacon is képesek voltak javítani nemzetközi piaci pozícióikat. Jelenleg csak a lengyel és a magyar közúti fuvarozóknak van esélyük a növekedésre az unió piacán.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.