2013. január. 28. 17:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. január. 28. 17:11 Vállalkozás

Könnyen visszaüthet az szja-kerülő cafeteria-trükk

Vonzónak hangzik, de korántsem biztos, hogy legális ügylet készpénzre váltani egyes cafeteria elemeket, s így kicselezni a személyi jövedelemadót. Az Adózóna szakértője úgy véli, a nem rendeltetésszerű felhasználás nyomán azonban az utalvány elveszíti adómentességét.

Az interneten kering egy tévhit, mely szerint az úgynevezett „cafeteria-trükkel” könnyen kikerülhető a munkabér vagy más járandóság közterheinek egy része vagy akár egésze. Az ötletgazda szerint a megoldás a magánszemélynek adott olyan kedvezményes vagy adómentes adózású utalvány-juttatás, amelyet az utalvány forgalmazója némi jutalék ellenében közvetlenül a magánszemélytől vált pénzre.Úgy tűnik, a „trükk” még nem érte el a hatóságok ingerküszöbét, de csak idő kérdése, hogy a NAV ellenőrzési kampányt indítson, akkor pedig pórul járhatnak azok, akik felülnek az effajta adókímélő buzdításnak.

Valóban igaz, hogy a juttatónak (munkáltatónak, kifizetőnek) amiatt, hogy a tőle kapott utalványt (tudta nélkül) a magánszemély visszaváltja vagy eladja, nem keletkezik közteherfizetési-kötelezettsége. Figyelembe kell venni azonban, hogy az utalvány, készpénz-helyettesítő fizetési eszköz a törvény külön rendelkezése alapján vagy annak hiányában is akkor minősülhet kedvezményes vagy adómentes nem pénzben adott juttatásnak, ha a juttatási feltételek alapján megállapítható, hogy az mely termékre, szolgáltatásra, vagy milyen termék- vagy szolgáltatáskörben használható fel, és egyebekben a juttatás körülményei megfelelnek a kedvezményre, adómentességre vonatkozó rendelkezésben foglalt feltételeknek – írja az Adózóna szakértője.

Ha tehát a juttatás körülményeiből kiderül, hogy a juttató már a juttatást megelőzően tájékoztatja a magánszemélyeket arról, hogy lehetőségük van az utalványokat a forgalmazónál visszaváltani, vagy a forgalmazó által működtetett „utalványtőzsdén” elcserélni, a magánszemélynek a juttatóval fennálló jogviszonyából származó adóköteles jövedelme keletkezik. Vagyis ellenőrzéssel az adóhiány megállapítható, a jogkövetkezményeket pedig a juttatónak és a magánszemélyeknek egyaránt viselniük kell.

De ha a juttató előzetes tájékoztatása nem is lenne tetten érhető, akkor is az a helyzet, hogy a magánszemély lemondása az utalványról (ha bármely okból visszaadja, eladja, engedményezi a forgalmazónak), azt jelenti, hogy az utalványt nem rendeltetésszerűen használja fel, így nem valósulhat meg a kedvezményes adózás vagy az adómentesség feltétele sem. Az így szerzett jövedelem a magánszemély összevont adóalapba tartozó jövedelme, amelyből az utalványforgalmazónak le kell vonnia a személyi jövedelemadó előleget, ezen felül pedig a 27 százalék egészségügyi hozzájárulást (ehot) is meg kell fizetnie. Ennek elmulasztása esetén az utalványforgalmazóra az eho megfizetésén túl bírság róható ki, a magánszemélynek pedig ezt a jövedelmet be kell vallania és a szja-t meg kell fizetnie.

További részleteket itt lehet olvasni.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.