2012. november. 15. 14:07 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 15. 14:10 Vállalkozás

Az Egis a FÁK-piacon számít a legnagyobb növekedésre

A FÁK-országokban számít a legnagyobb forgalomnövekedésre az Egis Gyógyszergyár az októberben indult üzleti évében, míg a hazai piacon továbbra is visszaesést vár.

Poroszlai Csaba, a cég gazdasági igazgatója csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte: az új üzleti évben összességében 4-6 százalékos forgalombővülés várható, változatlan árfolyamokat feltételezve. A cég előrejelzései nem változtak az egy negyedévvel korábban közöltekhez képest. A cégvezető megjegyezte, eredményeik döntően az exporttevékenységnek köszönhetőek, a hazai piac a jövedelmezőséghez nem sokat tesz hozzá.

Magyarországon erőteljes megszorítások vannak érvényben, a növekvő költségvetési befizetések mellett a vaklicit árletörő hatása továbbra is érződik. Az árcsökkentéseken túl az Egis néhány termékének forgalmazása is megszűnt. Az egész hazai gyógyszerpiac szűkül, ezen belül a generikus termékek piaca gyorsabban esik vissza - fejtette ki a gazdasági igazgató. Poroszlai Csaba közlése szerint az Egis továbbra is nagy hangsúlyt kíván fektetni a kutatás-fejlesztésre, és növelni kívánja ilyen kiadásait. Jelenleg az árbevétele mintegy 9 százalékát fordítja erre.

A kormánynak a Richter Gedeon gyógyszergyárral kötött stratégiai együttműködési megállapodásáról úgy vélekedett, hogy az az iparág többi hazai szereplőjére nézve is kedvező kilátásokat  tartalmaz. Ennek alapján bízik abban, hogy a k+f ráfordítások továbbra is levonhatóak maradnak a különadókból. 

Az Egis a hazai piacon a 2011-2012-es üzleti év 10 százalékos csökkenése után jövőre 5-10 százalékos visszaeséssel számol. A FÁK-országokban és Oroszországban egyaránt 8-12 százalékos bővülést vár az előző üzleti év 7, illetve 5 százalékos növekedése után. Kelet-Európában az előző év 9 százalékos forgalomcsökkenése után jövőre már kisebb, 3-6 százalékos emelkedés szerepel a cég előrejelzésében. A nyugati hatóanyag kivitel az előző évi 6 százalékos emelkedés után nulla és öt százalék között nőhet, míg a készgyógyszerek kivitele ebbe a relációba nagyobb mértékben, 5-10 százalékkal emelkedik várhatóan a tavalyi 5 százalékos csökkenés után.

Az Egis a szeptember 30-án zárult üzleti évében 132,8 milliárd forint árbevételt és 18,53 milliárd forint adózott nyereséget ért el. A profit 36 százalékkal, az árbevétel 3 százalékkal haladja meg az előző évit.