2012. október. 16. 16:02 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 16. 16:01 Vállalkozás

PwC: Magyarországon csak kisebb portékák találnak vevőre

A második negyedévben jelentősen nőtt a felvásárlási tranzakciók (M&A) összértéke az európai pénzügyi szolgáltatási szektorban a PwC globális tanácsadó cég elemzése szerint. Bár Magyarországon számos tranzakció állt vagy áll előkészítés alatt, egyelőre inkább csak kisebb portékák találtak vevőre - áll a közleményben.

A PwC összesítése szerint az idén a második negyedévben 12,7 milliárd euró összértékben történtek felvásárlások a pénzügyi szolgáltatói szektorban az európai piacon, szemben az idei első negyedévi 9,7 milliárd, illetve a tavaly második negyedévi 6,7 milliárd euróval. Az idén az első félévben a megvalósult tranzakciók érétke 36 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

A második negyedévi tranzakciós összeg közel harmadát egy bankmentő akció adta, amelynek során a spanyol kormány 45 százalékos részesedést szerzett a Bankiaban. A PwC szerint ugyanakkor biztató, hogy a vizsgált időszak további egymilliárd euró fölötti tranzakciói expanziós célú stratégiai akvizíciók voltak, mint például az orosz Szberbank 2,8 milliárd eurós befektetése a török Denizbankba, továbbá a londoni fémtőzsde Hong-Kong Exchange & Clearing általi megvásárlása 1,7 milliárd euró értékben.   

Az elemzés kiemeli, hogy míg Nyugat-Európa nagy része továbbra is súlyos gazdasági kihívásokkal küzd, egyes közép-kelet-európai országok növekedési pályán haladnak. Ezzel együtt a közelmúltban több nemzetközi cégcsoport is visszavonult a térségből, hogy erőit saját főpiacain tudja koncentrálni, ami a PwC szerint új lehetőségeket teremt a befektetők számára.  

Az Oroszország nélküli közép-kelet-európai régióban az utóbbi egy év legjelentősebb tranzakciói pár kivételtől eltekintve szinte kizárólag Lengyelországban történtek, ezek némelyike Európa legjelentősebb ügyletei közé tartozott. Ebbe a körbe tartozik például a KBC csoport tulajdonában álló Kredyt Bank értékesítése a spanyol Santander részére 2012 elején vagy a szintén a KBC csoport tervezett kivonulásának részét képezően Lengyelország második legnagyobb biztosítója, a Warta eladása a Talanx International AG és a Meiji Yasuda részére. 

A PwC tanulmánya megjegyzi, hogy Magyarország volt az első, amely élen járt a pénzintézetek privatizációjában, új bankok, biztosítók megtelepedésének elősegítésében, az utóbbi években azonban a szektor számos szereplőjét hozta nehéz helyzetbe a korábbi évek átgondolatlan hitelezési gyakorlata, amit tovább fokozott a kormányzat megnövekedett finanszírozási igénye, a devizaadósok megmentését célzó kormányzati csomagok bevezetése. "Habár Magyarországon számos tranzakció állt vagy áll előkészítés alatt, egyelőre inkább csak kisebb portékák találtak vevőre" - mutat rá a PwC közleménye. 

Hozzáteszik, hogy a nemzetközi folyamatokkal összefüggésben számos külföldi csoport kísérli meg a kivonulást, ezek helyét részben más, a régióban újnak számító szereplők veszik át. Erre példaként hozzák fel a Volksbankot Magyarországon is váltó orosz Szberbank érkezését. Más esetekben már jelenlevő szereplők töltik ki a megüresedett helyet, mint a BNP Paribas private banking üzletágának Erste általi felvásárlásánál. Az elemzés szerint az állam erősödő szerepének jele, hogy az MFB jelentős részesedést vásárolt a Takarékbankban, megszerezve a német DZ Bank által tulajdonolt közel 40 százaléknyi részesedést is. Úgy vélik, az OTP folytathatja regionális terjeszkedését, melynek fő fókuszában Románia és Szerbia állhat a következő időszakban.        

A PwC kutatása a 2012 második negyedévében bejelentett és várhatóan lezárásra is kerülő felvásárlási megállapodásokat összesítette, az adatok publikus forrásokból, pénzpiaci bejelentésekből és hírügynökségi anyagokból származnak. A felmérésben azokat az akvizíciókat vizsgálták, ahol a tulajdonosi részesedések legalább 30 százaléka gazdát cserélt (vagy a cég tényleges irányításában meghatározó kontroll szerephez jutott a befektető).

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról