Magyar kézi sör tarol az amerikai piacokon
Nem egészen egy évvel az első, még saját fogyasztásra főzött sör csapolása után már az amerikai piacokat ostromolja két kiskunhalasi sörbarát saját főzésű kézi italaikkal. A házi főzdét már kinőtték, jelenleg az elkerülhetetlen kapacitásbővítésre alkalmas főzőházat keresik.
Igazi amerikai típusú sikertörténet a Hopfanatic nevű kiskunhalasi duó kézműves söre. A sörkedvelő halasi férfiak tavaly októberben vásárolták meg első, házi használatra alkalmas sörfőző készletüket, most pedig már az amerikai piacok meghódítása előtt állnak – írja a magyarnarancs.hu. Először húsz litert főztek, de a végeredmény íze meggyőzte őket a folytatásról. „Alapelvem, hogy nincs határ a kísérletezésben!” – mondja Kiss Tamás.
A Hopfanatic söreibe meghökkentő alapanyagok és ízalkotók kerülnek: van olyan nehéz, téli italuk, amely sűrű, mint a tej és erős, mint a vörösbor, és van olyan nyári-tavaszi változat, amely gyümölcsös, könnyű és illatos, mint egy rozé. Főztek és érleltek már gesztenyével, narancshéjjal, rizzsel és zabpehellyel csakúgy, mint zöld vagy rooibos teával. A tervezett receptek sem hétköznapiak: hamarosan jön az aszalt szilvás, barackos, mézes és gyógynövényes verzió is. Utóbbi a kiázó hatóanyagok révén még a vesének, a szívnek, sőt az ereknek is jót tesz.
A kormány idén januártól 50 százalékkal csökkentette a kiskereskedelmi forgalmazásban lévő kisüzemi sörfőzdék termékeinek jövedéki adóját, valamint ezer literig engedélyezték a házi sörfőzés éves mennyiségét. Az idei évtől már nem engedélyköteles a sörfőzéshez használt felszerelés vásárlása sem, a gyártás és forgalmazás viszont továbbra is az maradt.
A halasi kézi sörök a tavaly őszi kísérletezései után februárban, Kassán az első jelentősebb bemutatkozás során egyből három bronzérmet szereztek. Később egy budapesti házisör-versenyen két benevezett malátaitala már két aranyat hozott el. A májusi rozsnyói nemzetközi Grand Championon az Angry Beast nevű ital először aranyérmet, majd az aranyérmesek körversenyén a legjobbnak járó különdíjat nyert. Erre már a szakma is felfigyelt.
A már egyre kevésbé műkedvelőnek nevezhető sörfőzők a Kaltenecker rozsnyói üzemében a Grand Champion-győzelem prémium díjaként főzhették azt a sört, amivel terveik szerint a világpiacra is kilépnek. A No Limitet a Kaltenecker révén hamarosan Európában és várhatóan a tengerentúlon is forgalmazzák.
A Hopfanatic ma már ott tart, hogy kapacitásgondjai miatt telephelyet keres. A gazdasági gondokkal küzdő, ugyanakkor idegenforgalmi adottságait tekintve vonzó Kiskunhalason volna is megfelelő kialakítású, ráadásul használaton kívüli műhely. A folyamat most azért áll, mert a műhely városi tulajdonú, de megyei hasznosításban van, és a malmok annak ellenére lassan őrölnek, hogy a városnak és a megyének is szüksége volna hírnevet és helyiadó-bevételt hozó vállalkozásokra.