2012. szeptember. 13. 16:56 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 13. 16:45 Vállalkozás

A kormány sokmindenre hajlandó a Budapest-Peking járat érdekében

A kormányzat továbbra is napirenden tartja a Budapest-Peking járat felélesztését, jelenleg is folynak a tárgyalások a Hainan Airlines-szal. A magyar kormány nagyon akarja a járatot, ez abból is kiderül, hogy bármely kínai légitársasággal tárgyalna róla és "a lehető legnagyobb rugalmasságot tanúsítja, és minden tőle telhetőt megtesz a jövedelmezőség érdekében". A kormány kínai részvételt (is) befogadna a leendő nemzeti légitársaságban.

A Budapest-Peking közvetlen repülőjárat visszaálítását a kormány kiemelt figyelemmel és jelentőséggel kezeli. Jelenleg is folynak egyeztetések és tárgyalások a kínai légügyi hatóság és a Hainan Airlines anyavállalata, a HNA Group illetékes vezetőivel – derül ki Németh Lászlóné fejlesztési miniszter egy hozzá intézett képviselői kérdésre adott írásbeli válaszából. Magyarország pekingi nagykövete folyamatos egyeztetéseket folytat a hatósággal, a HNA Grouppal és a Hainan légitársasággal a járat újranyitása érdekében.

A miniszter szerint pozitív fejlemény, hogy a kínai fuvarozó nem zárkózik el a Budapestre való visszatéréstől; az erre vonatkozó végleges döntés azonban a légitársaság anyavállalatának kezében van. Amint a HNA Group felső vezetése meggyőződik a járat gazdaságosságáról, az újraindítás zöld utat kaphat. A kormány a lehető legnagyobb rugalmasságot tanúsítja, és minden tőle telhetőt megtesz a jövedelmezőség érdekében.

A Budapest-Peking légi járat a magyar miniszterelnök és a kínai miniszterelnökhelyettes 2012. május 1-jel budapesti találkozóján is szerepelt, ahol Orbán Viktor a kínai kormány közreműködését kérte az év elején leállt összeköttetés újranyitása ügyében. A találkozón elhangzott, hogy a kormány bármely kínai légitársaság járatindítása tekintetében nyitott, ugyanis szükségesnek tartják a közvetlen légi közlekedési kapcsolat mielőbbi megteremtését.

A közeljövőben várhatóan módosul a magyar-kínai légügyi megállapodás is, amelynek célja, hogy egyezményes oldalról is olyan üzemelési környezetet teremtsen a Hainan Airlines -- vagy akár más kínai légitársaság – számára, amely a korábbiaknál szélesebb körű együttmű ködési lehetőségek kiépítésére és kiaknázására ad lehetőséget. A kormány szakmai egyeztetéseket is folytatna a Hainan Airlines-szal annak érdekében, hogy olyan rendszert alakítsanak ki, amelyben hosszú távon biztosított a Peking-Budapest járat üzemeltetése – természetesen az Európai Unió vonatkozó jogszabályi keretei között –, és "új tárgyalások kezdeményezésére is nyitottak vagyunk egy budapesti székhelyű új nemzeti légitársaság létrehozására". Az arra is utalhat, hogy a kormánynak szándékában áll új nemzeti légitársaságot létrehozni és ezt kínai részvétellel képzeli el – ami csak kisebbségi lehet, különben elvesznének az uniós jogok, amik nélkül sokat nem érne a leendő légitársaság nemzeti státusza.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?