Kiszállt a DZ Bank a Takarékbank leányából
A Takarékbank Zrt. 100 százalékos érdekeltségeként új stratégiával lép ősszel a piacra a Next Faktor Zrt., új nevén a Takarék Faktorház.
A takarékszövetkezetek 300 ezer kis- és középvállalkozói ügyfelére alapozva a Takarék Faktorház öt éven belül mintegy 50 milliárdra növelné jelenlegi 17 milliárd forintos forgalmát - közölte a Takarékbank.
A Takarékbank a korábbi 24 százalékos tulajdonrészét nemrég 100 százalékra növelte a Next Faktor Zrt.-ben a német DZ Bank érdekeltségébe tartozó VR Factorem GmbH kivásárlásával.
Az így kizárólagos magyar tulajdonba került faktorcég, a Takarékbanktól kapott forint és devizaforrásokra alapozva bővítheti szolgáltatását, amely a takarékszövetkezetek közvetítésével juthat el a hazai kis- és középvállalkozói körhöz.
„A jövőben a takarékszövetkezeti integráció lesz a Takarék Faktorház fő értékesítési csatornája, így a takarékszövetkezetek mintegy 300 ezer kis- és középvállalkozói ügyfele számára a meglévő hagyományos forgóeszköz-finanszírozási hitelkonstrukciók mellett egy új, rugalmas instrumentum is a rendelkezésre áll” - idézte a közlemény Szabó Leventét, a Takarékbank vezérigazgató-helyettesét, a Takarék Faktorház igazgatóságának elnökét.
A faktoring sokszor az egyetlen forrásszerzési lehetőség a tőkehiányos és likviditási gondokkal küszködő hazai kkv-ék számára, ugyanis a faktorcég alapvetően nem a finanszírozást igénylő kkv, hanem a vevő bonitását vizsgálja, és a jó fizetőképességű vevőkkel szembeni követeléseket tárgyi fedezet nélkül előlegezi meg - a vevőnek beszállító – kisvállalkozás számára.
Ez a szolgáltatás megoldás lehet minden olyan kkv számára, amely önmagában nem lenne hitelképes, de piacképes termékkörrel és jó bonitású vevőkörrel bír - tette hozzá a közlemény.
A növekvő faktoring piacon belül relatív arányban eddig is nőtt a Next Faktor piaci részesedése, a következő időszakban azonban jóval dinamikusabb üzleti bővülést vár el a Takarékbank az új leányvállalatától, melyhez a szükséges forrásokat a rendelkezésére bocsátja. Az üzleti tervek szerint a Takarék Faktorház forgalmát a következő öt évben megháromszoroznák.
Eközben célegyenesbe érkezhet az egész Takarékbank állami felvásárlása - írta augusztus végén a Magyar Nemzet. A lap akkori információi szerint a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) már hónapok óta tárgyal a DZ Bank tulajdonrészének megvásárlásáról a Takarékbankban, és abból, hogy a társaság rendkívüli közgyűlést hívott össze, arra lehet következtetni, hogy már sikerült megegyezniük az árban.
A takarékszövetkezeteknek ugyan elővásárlási joga van a DZ Bank 38,5 százalékos részvénycsomagjára, de beszámoló szerint nem fogják megelőzni az MFB-t annak felvásárlásában. Az állami akvizíció várhatóan a felügyelőbizottsági hozzájárulást is megkapja a szeptember 14-i rendkívüli közgyűlésen - írta korábban a lap.