Hogy lehet lekerülni a NAV feketelistájáról?
Az adóhivatal három havonta nyilvánosságra hozza a legnagyobb adóhátralékosok listáját, a Napi Gazdaság azt vizsgálta meg, hogy miként lehet lekerülni a feketelistáról.
A NAV negyedévente közzéteszi a jogerőssé vált nagyösszegű adótartozások listáját, valamint a 10 millió feletti summával tartozó magánszemélyek és a 100 milliónál többel lógó vállalkozások felsorolását. Az előbbi felsorolásban az éllovas 2,8 milliárddal tartozik, míg az utóbbi listában szereplők összesen - alsó hangon - 200 milliárd forinttal tartoznak.
Miközben egyes személyeknek, cégeknek szinte bérelt helyük van a listákon, több módja is van annak, hogy az érintettek kikerüljenek a következő negyedévi felsorolásból – írja a Napi Gazdaság. Az egyik ilyen mód az érintett magánszemély halála, illetve a cég megszűnése. Kevésbé frappáns, ám a többi adófizető szempontjából értékelhetőbb út, ha az adós a teljes tartozását (hátralékát) kiegyenlíti, és úgy kerül le a listáról. Van olcsóbb megoldás is: amennyiben az adós tatozása nettó módon számítva (az adóhatóságnál nyilvántartott túlfizetéssel csökkentve) meghaladja ugyan magánszemélyek és egyéni vállalkozók esetén a 10 millió, cégeknél a 100 millió forintot, de nem áll fenn folyamatosan 180 napon keresztül, mert például időközben az adós kifizette a hátralékának egy részét, és átmenetileg összeghatár alá került a tartozása.
Úgy is el lehet kerülni a listára kerülést, ha az adós tartozása bírósági/adóhatósági végrehajtás felfüggesztéssel, vagy bírósági felfüggesztésre vonatkozó kérelemmel érintett és emiatt a hátraléka összeghatár alá kerül. Nem kerül be a felsorolásba az adó megfizetésére az Art. 35. § (2) bekezdése szerint határozattal kötelezett személy sem, azaz egyebek közt az adózó örököse, jogutódja, társasház tulajdonostársai, stb. - ennek részletei az alábbi keretes írásban olvashatók.
Azok sem szerepelnek a listán, akiknek van ugyan tartozásuk, ám az - az alábbi felsorolás szerint - nem minősül adótartozásnak:
- ha az adózó részletfizetést, fizetési halasztást engedélyező jogerős határozattal rendelkezik és fizetési kötelezettségének folyamatosan eleget tesz,
- ha az adótartozást az adóhatóság elévülés miatt törölte,
- a végrehajtás felfüggesztése tárgyában a bírósághoz benyújtott kérelemmel érintett kötelezettségek,
- a bíróság vagy az adóhatóság végrehajtást felfüggesztő döntésével érintett kötelezettségek,
- a folyószámlát nem érintő, adók módjára behajtandó köztartozások.
- a az adós a listára kerülését kifogásolja, szükség esetén az adós bevonásával soron kívüli folyószámla egyeztetést kell tartani.
Amennyiben az adós észrevétele jogos, vagy az adóigazgatóság jelzése alapján a megjelenítést követően módosítás szükséges (például jogerős bírósági ítélet az adós javára, amely értékhatár alá csökkenti a tartozását) és a módosítás a listáról való törlést jelenti, a változás tényét a honlapon az adós adatai helyén "TÖRÖLVE" megjelölés jelzi. A honlapon a lista a következő negyedévben történő közzétételig marad fenn. (Az aktuális, a NAV honlapján elérhető listában egyetlen ilyen törlést sem látni.)