A brókercégek is lelépnek az országból
A svájci UBS-nél már magyarul intézhetik ügyeiket a nagyon gazdagok. Nem csoda, hiszen a társasághoz az idén éppen Magyarországról érkezett térségünkből a legtöbb pénz. Akad brókercég, amely úgy döntött: nem vár, követi külföldre a magyar pénzt.
A magyar piaci szereplők egyértelműen tagadják, hogy akár az év elejei pánik idején is nagyobb összegek távoztak volna tőlük. Az is igaz viszont, hogy a svájci UBS-nél mostanra már bárki (már ha elég pénze van ahhoz, hogy szóba álljanak vele) magyarul intézheti ügyeit – írja az azenpenzem.hu lakossági pénzügyi blog. A társaságnál ráadásul az idén az első félévben (tehát nem csak az év elején) az újonnan a feltörekvő piacokból érkezett pénzeknél a magyarok vezettek. A fejlett nyugati szolgáltatóknál – mondta a Bank Gutmann igazgatósági tagja, Baki Zoltán – a közép-kelet-európai, illetve a keletről jövő vagyonok generálnak igazán bevételeket. Köztük persze a magyarok pénze.
Korábban büszkén hozták nyilvánosságra, hogy az adóamnesztia keretében (10 százalék megfizetésével legalizálni lehetett a kint tartott pénzeket) 36 milliárd forintot hoztak haza a gazdagok. Az MKB privátbanki vezetője, Katona Ildikó szerint kérdés, hogy ebből mennyi jelent meg ténylegesen a magyar bankszámlákon. Ezt az összeget ugyanis a befizetett adó alapján számolták vissza. Sokan csak az adót fizethették be, mások pedig ugyan hazahoztak valamennyi pénzt, de 1-2 hónap múlva úgy, hogy még néhány befektetésre sem sikerült rábeszélni őket, vissza is transzferálták az értékpapírokat. Katona szerint ha a magyar piacon sikerülne elterjeszteni, hogy a ciprusi bankok bajban vannak, akkor pillanatok alatt 100-200 milliárd is hazaszaladna.
A bizalmat azonban, úgy tűnik, egyelőre sikeresen csak a magyarországi kilátások tekintetében sikerült megingatni. Annyira, hogy akad szolgáltató, amely úgy döntött: ő megy az ügyfélvagyonok után. Parádi-Varga Tamás, az SPB vezérigazgatója ezzel indokolta, hogy nemrégiben úgy döntöttek: létrehozzák az SPB luxembourgi vagyonkezelőt. Parádi-Varga nem hiszi ugyanis, hogy a Magyarországról távozott pénz jelentős része belátható időn belül visszatérne. Ahogy fogalmazott: alapvetően a külföldi piacon igyekeznek azt a magyar ajkú csoportot megcélozni, amely jelenleg nem hazai szolgáltatóval dolgoztat külföldön.
A Concorde még az idén elindul a román piacon. Az alapkezelő vezérigazgatója, Bilibók Botond nem gondolja, hogy román ügyfelekre könnyen szert tehetnének. Szerinte azonban a magyar anyanyelvűek ott is szeretnek magyarul beszélni.
További részleteket itt lehet olvasni.