Vállalkozás hvg.hu 2012. július. 26. 12:43

Reménytelennek látszik az építőipar helyzete

Az idei év első félévében 2011 hasonló időszakához képest a magyarországi cégek fizetésképtelenségi mutatója jócskán megugrott, országos átlagban 40 százalékkal nőtt. Egyes ágazatok helyzete azonban még inkább ellehetetlenült – derül ki a Coface Hungary legfrissebb elemzéséből. Jelentős visszaesést továbbra is főként a belső piacra termelő ágazatok szenvedtek el, az építőipar, a kis- és nagykereskedelem a legkockázatosabb szektorok.

"Az első félév adatai jól tükrözik a gazdaság helyzetét" – véli Kárpáti Gábor, a Coface Hungary nemzetközi hitelbiztosító ügyvezető igazgatója, aki nem látja a jelét a javulásnak. A Coface Hungary ügyvezetője szerint, ha nem is teljes egészében, de nagyon nagy részben kivédhetőek a kockázatok - igaz ezért tenniük is kell a vállalatoknak. Például előzetes információgyűjtéssel a potenciális partnerről, fizetési szokásainak folyamatos monitorozásával, s ebben megfelelő szolgáltató partnerek kiválasztásával. S persze célszerű a hitelbiztosítás megkötése is, ami védelmet tud nyújtani a partnerek hibájából felmerülő károk ellen.

A fizetésképtelenségi eljárások ágazati számát vizsgálva a Coface Hungary felméréséből kiderül: a legtöbb fizetésképtelenségi eljárásban továbbra is az építőipari, valamint a kis- és nagykereskedelmi cégek érintettek. Az összes hazai fizetésképtelenségi eljárás 23 százalékát a kereskedelmi vállalkozások, közel 17 százalékát pedig az építőipari cégek ellen indították az év első hat hónapjában. Ezek mellett az eljárás alá vontak között a turizmus és vendéglátásban, az ingatlangazdálkodók, valamint a gépjárműiparban tevékenységet folytató vállalkozások vannak nagy számban.

Ágazati megközelítésben nincs semmi furcsa az idei év első hat hónapjának folyamataiban - magyarázza az egyedi adatokat Kárpáti Gábor. A legkomolyabban ugyanis azokon a területeken nőtt a fizetésképtelenségi eljárások száma, ahol eddig is: mégpedig ott, ahol elsősorban a belföldi keresleten áll vagy bukik a teljesítmény, azaz az építőiparban, a kereskedelemben, és a turizmus-vendéglátásban - mutat rá a szakember.

Az általános trendek vizsgálatán túl, többféle megközelítésben lehet és érdemes is górcső alá venni az adatokat. Az adott ágazatban működő vállalkozások számát is figyelembe véve a turizmus és vendéglátást végző cégek állnak az élen, majd őket követik a nagykereskedelemre szakosodottak, valamint az építőipari vállalkozások, de az országos átlag felett található számos ágazat, mint a faipari, a fuvarozók, a kiskereskedelmi vállalkozások,  valamint a gépjárműipar. Viszonylag nagy mintát jelent, de látványos romlás indult meg az ingatlangazdálkodásban, ami az építőipar és az ingatlan üzletág mélyrepülésével áll összefüggésben. Továbbá annak ellenére, hogy néhány éve még a kevésbé kockázatos ágazatok közé tartoztak az elektronikai és számítástechnikai tevékenységet végzők, itt szintén nagymértékben nőtt a csődhányad.

Tót László

Az eljárási arányok változását figyelve kiderül, hogy szinte valamennyi ágazatban  romlott a mutató egy esztendő alatt. Ugyanakkor a  papír és csomagolóipar, az acél és fémipar, valamint a vegyipar  lényegesen jobb helyzetet tükröznek. De az országos átlagnál jobb képet fest az élelmiszeripar is, amely annak ellenére, hogy jelentős kilengések jellemzik az ágazatot, viszonylag csak kismértékű romlást mutatnak.

Az egyes iparágakban tevékenykedő cégek számát összehasonlítva az eljárások számával kiderül, hogy szintén az építőipar teljesít a legrosszabbul (eljárások (16,81 százaléka, összesen bejegyzett cégek 13,88 százaléka). Jellegzetes eltéréseket a nagykereskedőknél (10,99 százaléka, összesen bejegyzett cégek 8,94 százaléka), a turizmusban tevékenykedő vállalatoknál (eljárások 7,56 százaléka, de a bejegyzett hazai cégek 5,55 százaléka), valamint a kiskereskedőknél (eljárások 12,13 százaléka, de a bejegyzett hazai cégek 11,24 százaléka) regisztrált a Coface. Ebben az összehasonlításban - az ingatlangazdálkodási ágazat (eljárások 6,85 százaléka, összesen bejegyzett cégek 7,67 százaléka), valamint az elektronikai és számítástechnikai tevékenységet végző vállalatok (eljárások 3,87 százaléka, összesen bejegyzett cégek 4,96 százaléka) teljesítettek a legjobban.

hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.