2012. július. 05. 14:33 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. július. 05. 14:22 Vállalkozás

Kiszállna a Közgép a Zsolnayból

Egy forintért adná el Pécs városának a porcelánmanufaktúrában birtokolt részesedését a Közgép Zrt. A porcelánpiac zsugorodásával és az elmaradt pályázati pénzek mellett durva politikai és médiatámadásokkal indokolja döntését az építőipari vállalat.

A Közgép 2011 májusában vásárolta meg a Manufaktúra Befektető Kft.-t, és ezzel közvetve annak kisebbségi részesedését a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-ben. Célja a Zsolnay-örökség megmentése, a magyar értékek és a munkahelyek megőrzése volt. A porcelánmanufaktúra átvilágítása során kiderült, hogy a gyár a vártnál is súlyosabb helyzetben van, amely már a működőképességét veszélyezteti: 2011-ben története egyik legnehezebb évét zárta, nettó árbevétele 2010-hez képest több mint negyedével, csaknem 300 millió forinttal csökkent, és 282 millió forint veszteséget termelt. A Közgép az adásvételi szerződésben 500 millió forintos tőkeemelést vállalt, azt azonban nem hajtotta végre.

Miután 400 millió forintot fordított a Zsolnay Porcelánmanufaktúra megmentésére, jelképes összegért, egy forintért ajánlja fel a gyárban szerzett részesedését Pécs városának a Közgép Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt. - közölte az építőipari társaság. A múlt héten lemondott posztjáról Péterné Marosy Katalin, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója.

"A cég nem üzleti céllal, hanem a Zsolnay örökségének megőrzéséért fektetett a manufaktúrába, ennek ellenére alaptalan, nemtelen és durva politikai és médiatámadások kereszttüzébe került pécsi szerepvállalása óta. A Közgép szerint ezért, bár a porcelánmanufaktúra túléléséhez működési modell-váltásra van szükség, ezt a döntést szakmai befektetőként már nem hozhatja meg. Az építőipari vállalat nem támaszt igényt a manufaktúrába eddig invesztált pénzére" - írja a Napi Gazdaság Online.

Mostanra a Zsolnay – Pécs városával közösen elfogadott és a manufaktúra új pályára állítását szolgáló – üzleti stratégiájának megvalósítása az elmaradó pályázati lehetőségek és a porcelánpiac zsugorodása miatt ellehetetlenült. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy a manufaktúrának juttatott források a jelenlegi helyzetben nem piacbővítést és fejlesztést, hanem pusztán adósságkezelést szolgálhatnak, és a veszteségeket fedezhetik - véli a résztulajdonos Közgép.

A megváltozott körülmények között teljes működési modellváltásra van szükség a Zsolnay Porcelánmanufaktúrában, hogy a piaci tevékenység helyett a fenntartható értékmegőrzés kerüljön előtérbe. Miután ebben a döntésben megkerülhetetlen a többségi részvényes, a Pécs Holding ügydöntő véleménye, a Közgép egy forintért visszavásárlásra ajánlja fel a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-ben megszerzett részvényeket Pécs városának, illetve a Pécs Holding Zrt.-nek - közölte a Közgép.