Dőlnek a milliárdok a vállalkozásokhoz
Több pályázat is kijött a napokban, amik kis- és közepes vállalkozások fejlesztéseinek finanszírozását szolgálják. Az egyik keretében a gyéren lakott területeken működő mikrovállalkozások 7, egy másik tender során pedig élelmiszeripari cégek 5 milliárd forintra pályázhatnak. A bor-, iletve pálinkakészítésre e forrásokból azonban nem lehet igényelni.
Június 1-től 7 milliárd forintra pályázhatnak az ötezer fő alatti lakosságszámú és a legfeljebb 100 fő/km2 népsűrűségű (viszonylag gyéren lakott) településeken működő vagy induló mikrovállalkozások – írja az atecéged.hu a Vidékfejlesztési Minisztériumból származó információk alapján. A kérelmeket a LEADER Helyi Akciócsoportokhoz (HACS) kell eljuttatni június 30-ig.
Az idén újra a LEADER-csoportok dönthetik el, mely mikrovállalkozások kaphatnak támogatást az európai uniós keretből. A vállalkozások legalább 1 millió, legfeljebb 35 millió forintot igényelhetnek, de az összeg felső határát a HACS-ok saját illetékességi területükön csökkenthetik. A hozzájárulás mértéke hátrányos helyzetű településeken 65, egyébként 60 százalék.
A vidékfejlesztési tárca 2011-ben átdolgozta a LEADER Programot, és hatékonyabbá, eredményesebbé tette a lebonyolítását; ezzel a rendelkezésre álló fejlesztési források legjobb kihasználását is biztosítja a tárca.
Megjelent a mezőgazdasági és élelmiszer-feldolgozó üzemek fejlesztésére kiírt pályázat is, amelynek keretösszege ötmilliárd forint. A mezőgazdasági termelők három-, a nem mezőgazdasági termelők kétmilliárd forintra pályázhatnak. A kérelmeket június 22. és július 23. között lehet beadni a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz.
Támogatást a versenyképesség javítására, a termékszerkezet átalakítására, az élelmiszerbiztonsági és környezetvédelmi feltételek javítására, az energiafelhasználás ésszerűsítésére, az üzemirányítás korszerűsítésére, illetve vágópontok kialakítására lehet kérni.
A pályázati feltételek javítása érdekében a Vidékfejlesztési Minisztérium átdolgozta a mezőgazdasági termékek értéknöveléséhez adható támogatásokról szóló rendeletet. Az alacsonyabb támogatási plafonnak köszönhetően több pályázó kaphat forrást az idén a keretből. A pályázaton legalább 2,5, legfeljebb 100 millió forint támogatás igényelhető. Vágópont létesítésére maximum 30 millió forintot, termelésirányítási szoftverekre és hardverekre 10 millió forintot lehet kérni.
További módosítás, hogy ezentúl nem támogatható a borászat és a pálinkakészítés, mert azokra egyéb forrásokból (Európai Mezőgazdasági Garancia Alap, Új Széchenyi Terv, LEADER Program) is lehet pályázni; így több pénz jut más ágazatoknak.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel