Nem veszik le az import UHT-tejet és trappista sajtot az áruházláncok polcaikról, ám intézkedéseket tesznek az ilyen termékeket népszerűsítő kampányaik leállítására – ez lehet a Világgazdaság szerint a feloldása a tejtermékek körül múlt héten kialakult ellentmondásnak.
Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti államtitkára még csütörtökön, a nagy áruházláncok képviselőivel tartott megbeszélése után közölte: tárgyalópartnerei ígéretet tettek arra, hogy az import UHT-tejet és a külföldről érkező trappista sajtot leveszik a polcaikról - idézi fel a VG.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) azonban erre válaszul közölte, nincs tudomása arról, hogy az áruházláncok ilyen kötelezettséget vállaltak volna. Az OKSZ szerint a kereskedők a rendelkezésükre álló eszközökkel támogatják a magyar tejtermelő és -feldolgozó-ipart, ugyanakkor egyértelművé tette, a lakosság vásárlóerejének csökkenése szükségessé teszi az alacsonyabb árfekvésű tejtermékek forgalmazását is, és a vásárlók nem foszthatók meg a választás lehetőségétől.
Ha a külföldi áruk száműzését nem is éri el a kormányzat, egy másik irányból várhatóan jelentős gesztust tesz a magyar termelők felé. Az Országgyűlés ugyanis ezen a héten folytatja a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kapcsán a beszállítókkal szemben alkalmazott tisztességtelen forgalmazói magatartásról szóló törvény módosításának a részletes vitáját.
A kormánypárti javaslatban ugyanis új szabályként jelenik meg a diszkriminatív árazás tilalma. Ennek lényege, hogy a jövőben nem lehetne azonos termékek esetében más-más árrést alkalmazni a magyar, illetve a más országokból származó árunál. Bár a jogszabály nem kimondottan a tejről és tejtermékekről szól, az ágazat szereplői szerint egyértelműen ezt a termékcsoportot érinti legjobban a változás.