Hosszú időre befagy az építőipar
Az építőipar visszaesésének mértéke a korábban vártnak akár kétszerese is lehet, így a csökkenés tempója 7-10 százalékot is elérhet– vélik a szakma képviselői. Fellendülés pedig jövőre sem várható.
Megfelelően előkészített projektek híján a következő uniós költségvetési időszak támogatási pénzeit is elbukhatjuk − mondta Kassai Ferenc, a Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara elnöke az építők napján. Az elnök az ágazatot visszafogó lánctartozások miatt elmarasztalta az államot – írta a Napi Gazdaság Online. Szatmáry Kristóf, a nemzetgazdasági tárca gazdaságszabályozásért felelős államtitkára elmondta, rövidesen parlament elé kerülhet a lánctartozás felszámolására tett javaslat, melynek lényege a fedezetkezelő átalakítása és egy olyan szervezet, amely a teljesítésigazolásokat vizsgálná.
Az épületenergetikai programot nagyon súlyosan érintette a kohéziós alapok befagyasztása − vélekedett Szaló Péter, a Belügyminisztérium területrendezésért és építésügyért felelős helyettes államtitkára. ár márciusban 120 milliárd forint értékű pályázatot készültek meghirdetni, további 40 milliárdnyi pedig a megújuló energiák terjedését lett volna hivatott segíteni. (A csak kilátásba helyezett, ám végül várhatóan meg nem valósuló befagyasztás ezeket a projekteket nem érintette.) A befagyasztás feloldásával rövidesen ezek a programok elindulhatnak.
A januártól érvényes, kötelező energetikai tanúsítványok várhatón jövő évtől jelentkezhetnek komolyabb felmérési feladatként az építőiparban, januártól ugyanis már ellenőrizni és szankcionálni fogják a jogszabály betartását. Amint arról korábban beszámoltunk, az ingatlanhirdetések esetében is kötelezővé tennék az energetikai besorolás feltüntetését.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) év elején még 5-7 százalékosra becsülte a szektor idei visszaesését, mostanra kiderült, hogy a csökkenés inkább 7-10 százalékos lesz − mondta Tolnay Tibor ÉVOSZ-elnök. A következő uniós költségvetési időszak forrásaira utalva rámutatott, még egyszer nem ismétlődhetnek meg a korábbi hibák, amelyek miatt éveket vesztegettünk el a pénzek felhasználásából. Az ÉVOSZ ezért javasolta, hogy kezdődjön el a tartósan állami tulajdonban maradó épületek energetikai felújításának tervezése és előkészítése, amire az államnak fedezetet kell találnia.