Vállalkozás hvg.hu 2012. május. 24. 08:40

VG: jövőre indul a magyar gáztőzsde

A tervek szerint az eredetileg meghirdetett időpontban, jövő januárban indul a magyar gáztőzsde - írja a Világgazdaság. A CEEGEX-nél már tart a tagtoborzás is, az viszont a lap szerint nincs napirenden, hogy magába olvasztaná az FGSZ által működtetett gázkereskedelmi platformot, és cserébe az FGSZ 10 százalékot kapna a CEEGEX-ben.

A CEEGEX közép-európai gáztőzsde a törvényi előírás és az anyavállalat elvárásai szerint január 1-jével indítja meg a szervezett földgázpiacot – közölte a tőzsdetársaság a VG szerint. A CEEGEX tavaly november 8-án kapta meg működési engedélyét a Magyar Energia Hivataltól, ennek birtokában pedig megindította az előkészületeket.

Mivel egyelőre az informatikai fejlesztés és integrációs tervek véglegesítésénél tartanak, a VG kérdésére nem tudták számszerűsíteni, hogy mennyibe fog kerülni az indítás. Némi támpont mindazonáltal van: tavaly a „nagyanyacég” Mavir akkori vezérigazgatója, Tari Gábor mintegy 100 millió forintra taksálta a piacra lépés költségeit, hangsúlyozva, ez körülbelül feleannyi, mint amennyibe az áramtőzsde két évvel ezelőtti startja került.

A tervezéssel párhuzamosan folyik a gáztőzsde vonzóvá tétele is a lehetséges tagok előtt. Ennek érdekében „rendkívül intenzív munka zajlik, melynek a stratégiai partnerekkel folytatott egyeztetések mellett részét képezi a tagok toborzása is” – közölte a cég.

Az együttműködés fontos az FGSZ-szel, hiszen mint a CEEGEX-nél is hangsúlyozták: „a fizikai gázkiegyenlítési platform kialakításával kapcsolatban olyan tapasztalatokkal rendelkezik, ami a szervezett földgázpiac esetében is rendkívül fontos”. Ugyanakkor a felek szerint nem időszerű, hogy a CEEGEX magába olvasztaná az FGSZ platformját, amelyért – a törvénnyel összhangban – az FGSZ 10 százalékot kapna a tőzsdéből.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.