Évi egymillió tonna cementet is gyárthatnak Királyegyházán
Átadták a 270 millió euróból, azaz körülbelül 72 milliárd forintból épült cementművet a baranyai Királyegyházán csütörtökön. Az üzem a tervek szerint 2-3 év múlva működne teljes kapacitással, a dolgozók száma meghaladja a 130-at.
Itthoni társaságok 46 milliárd forint értékben vették ki részüket a cementmű építésében, ebből 26 milliárdot kizárólag magyar tulajdonú cégek jegyeznek. A kormány bízik abban, hogy a beruházók a fejlesztéshez nyújtott 800 millió forintos állami támogatásért teljesítik vállalásaikat, és szinten tartják a foglalkoztatást – mondta a csütörtöki avatáson Becsey Zsolt, a Nemzetgazdasági Minisztérium külgazdaságért felelős államtitkára.
Bruno Lafont, az egyik beruházó Lafarge SA elnöke elmondta, hogy a cementmű az építőipar teljesítményének függvényében, terveik szerint 2-3 év múlva működik teljes kapacitással. Mivel a cementet 200-300 kilométerre is megéri elszállítani, exportban, például horvátországi értékesítésben is gondolkodnak.
A királyegyházi 30 éve az első újonnan épült cementmű Európában. Kivitelezéséhez 160 ezer köbméter betont használtak fel, a beruházás keretében 105 méter magas hűtőtornyot 60 méter magas klinkersilót és egyebek mellett 5 kilométer vasúti pályát is építettek. A cementműnek több mint 130 alkalmazottja van, működése a bedolgozókkal együtt összesen 300 embernek ad munkát.
Az üzem az elérhető legkorszerűbb technológiával, a környezetvédelmi előírások betartásával évente 750 ezer tonna klinker és 1 millió tonna cement előállítására képes.
A gyártás legfontosabb alapanyagául szolgáló mészkő vasúton érkezik a bükkösdi bányából, a készterméket pedig vasúton és közúton szállítják el. A cement legnagyobb részét magyarországi építkezésekhez használnák fel, a többit a környező országokban értékesítik.
Az eredeti helyszín nem Királyegyháza, hanem Bükkösd volt, az ottani terveiket azonban annak ellenére elvetették, hogy a település lakóinak többsége két elutasítás után egy 2007 őszi népszavazáson támogatta a fejlesztést. Ennek oka az volt, hogy a helyi képviselőtestület többször napirendre tűzte ugyan a kérdést, de a cég szempontjából érdemi döntést nem hozott.