A hazai vállalkozások megközelítőleg 12 százaléka él együtt olyan, a cég életét negatívan befolyásoló eseménnyel, adottsággal, amelyet nem szívesen hoznak nyilvánosságra üzletkötéskor, szerződéseknél, tárgyalásokon, kapcsolatépítéskor. Kisebb problémákkal a cégek 21 százaléka küzd, míg pozitív eseményekről a társaságok mindössze 5,5 százaléka számolhat be – derül ki a PartnerControll üzleti döntéstámogató szolgáltató online rendszeréből. Szerződéskötés esetén tehát érdemes alaposan utánanézni a partnernek.
A magyar cégek mintegy 11,7 százaléka érintett jelenleg felszámolási, végelszámolási vagy csődeljárásban. E negatív események körébe sorolható még a cégműködéstől való eltiltás, a cégbejegyzéssel kapcsolatos peres eljárások, a vagyonrendezési eljárások, azaz minden olyan esemény, ami a cég működését befolyásolja. Az ilyen súlyos negatív eseményeken kívül intő jelek lehetnek egy cég kockázatosságával kapcsolatban az úgynevezett egyéb negatív események – bírósági végrehajtások, adóhatósági bejegyzések, munkaügyi jogsértések – is.
A működést nem befolyásoló, egyéb negatív események jelenleg a cégek 20,7 százalékát érintik. Ezek ugyan közvetlenül nem hatnak a mindennapi tevékenységre, de figyelemre méltóak: akik a hatóságok irányában fegyelmezetlenkednek, gyakrabban fizethetnek késve vagy netán egyáltalán nem egyenlítik ki a tartozásukat. Ennek az információnak a birtokában már érdemes szigorúbb fizetési feltételeket szabni, előleget kérni teljesítés előtt.
A munkaügyi bírságok ismerete abban az esetben is hasznos lehet, ha magánszemélyként munkahelyet keresünk. Mivel a PartnerControll.hu adatbázisában a munkaügyi bírságok is szerepelnek, így a potenciális munkavállalók is tájékozódhatnak a munkáltatókról. Ha egy céget munkaügyi jogsértésekért – különösen ha több esetben is – elmarasztalnak, érdemes megkérdőjelezni a cég munkaadóként való megbízhatóságát is.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adóslistájának június 30-ai állapota szerint 2015 cég szerepel a 100 millió forintot meghaladó adótartozású vállalkozások listáján. Ebből a több mint 2000 cégből csupán 331 nincs felszámolás alatt, ami azt jelenti, hogy a legtöbb cégnél a NAV is nehezen, vagy egyáltalán nem fog pénzéhez jutni, nem beszélve azokról a cégekről, amelyeknek a nagy adós vállalkozások tartoznak. Egy NAV-tartozás is intő jel lehet arra, hogy egy cég fizetési problémákkal küzd, még akkor is, ha nincs ellene felszámolás. Nagy valószínűséggel hamarosan cégbezárásra is lehet majd számítani, és a hitelezők elbúcsúzhatnak a pénzüktől.
A negatív események mellett azt is ajánlatos üzletkötés esetén figyelembe venni, ha egy vállalkozást pozitívan minősített a hatóság. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság azoknak a cégeknek ad pozitív minősítést, amelyeknél három országos vizsgálati program során sem talál semmilyen rendellenességet, és a megelőző egy évben nem alkalmazott velük szemben szankciót, illetve nem volt megalapozott panasz ellenük. Jelenleg a magyar cégek csupán 5,4 százalékánál van valamilyen pozitív bejegyzés.
Keleti József, a PartnerControll.hu ügyvezető igazgatója arra hívja fel a figyelmet, hogy szerződéskötés előtt alapvető dolog ellenőrizni, hogy az adott cég egyáltalán működik-e. Itt azonban nem szabad megállni. Számos olyan tényező lehet egy vállalat esetében, ami a kockázatosságára utal. Érdemes megvizsgálni például az eladósodottságát, bejegyzett székhelyének vagy bankváltásának gyakoriságát, pénzügyi helyzetét, tulajdonosi szerkezetét, a vezetőváltás sűrűségét és nem utolsósorban a bejegyzett negatív eseményeket. Az egyik leghasznosabb segítség biztonságos üzleti döntés meghozatalkor a cég érdekeltségeinek alapos vizsgálata, illetve annak elemzése, hogy a tulajdonosok és vezetők milyen más vállalkozásokban érdekeltek.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.