A vállalkozások adminisztrációs költségei – kormányzati számítások szerint - 3 000 milliárdot tesznek ki, ebből – a kormány szerint 500 milliárdot 2012-ig meg lehet spórolni. A vállalati adminisztráció csökkentése gyakran belső kérdés, de saját hatáskörön belül megoldható. Ahol állami segítségre van szükség, az az állam által előírt felesleges, párhozamos adminisztráció redukálása. Megszűntetése az esetek többségében pénzben nem kifejezhető, de közérzetjavító. Íme egy konkrét javaslat, az adminisztráció egyszerűsítésére.
Több mint öt éve, 2006. május 1. óta működik a havi elektronikus adatszolgáltatás és bevallás. Ennek keretében a vállalkozások adatot szolgáltatnak a magánszemélyeknek kifizetett jövedelmekről, járulékokról, foglalkoztatási adatokról, járulék- kedvezményekről. 2006-ban még tudomásul lehetett venni, hogy a korszerű, ügyfélkapus elektronikus adatszolgáltatás mellett megmaradt a vállalkozások papíralapú adatszolgáltatása is egymás felé, illetve a magánszemélyek felé. Mára már ez a kettősség nemhogy nem indokolt, de egyszerűen felesleges. Felesleges párhuzamos adminisztrációra kényszeríti a vállalkozásokat.
Egy dolgozó munkaviszonyának megszüntetésekor papír alapon ki kell állítani egy kilépő adatlapot. Ez tartalmazza a magánszemély tárgyévben kifizetett jövedelmeit. Egyetlen célja van: ha a magánszemély új munkaviszonyt létesít, akkor az új foglalkoztató szerezzen tudomást a magánszemély tárgyévi halmozott jövedelem adatairól.
A folytatást olvassa el az Adózónán!
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.