Richter: Megindult a "nyugati hadjárat"
Az egy esztendővel korábbinál 3,1 százalékkal alacsonyabb adózott eredményt könyvelhetett el 2011 első három...
Az egy esztendővel korábbinál 3,1 százalékkal alacsonyabb adózott eredményt könyvelhetett el 2011 első három hónapjában a Richter. A gyógyszergyártó profitja az említett időszakban 11,19 milliárd forint volt szemben a tavalyi 11,55 milliárddal, ami egy hajszállal jobb a várakozásoknál, az elemzők ugyanis ennél nagyobb mértékű visszaesésre számítottak: a Bloomberg hat szakértő megkérdezésével összeállított konszenzusa 11 milliárd volt.
Megugró költségek
Az eredmény visszaesését elsősorban a megugró értékesítési és marketing költségek okozták. A Richter tavaly két jelentős akvizíciót is végrehajtott (a svájci Preglem és a német Grünenthal vállalatokat vásárolták meg), amelyekkel a magyar cégnek nem titkolt szándéka volt, hogy megerősítse pozícióit Nyugat-Európában. A nyugati terjeszkedés keretében a társaság jelentősen bővíti értékesítési hálózatát a kontinens fejlettebb országaiban, s ezzel magyarázható, hogy a tavalyi 12,6 milliárd forinttal szemben az idén másfélszer ennyit, 18,7 milliárdot fordítottak értékesítési és marketing célokra. Mindennek fényében nem meglepő, hogy csökkent a cég üzemi eredménye: az idei 10,23 milliárd forint 9,3 százalékkal marad el a tavalyitól.
Emelkedő árbevétel
Részben a már említett felvásárlások eredményeként emelkedett a társaság árbevétele is. A teljes csoport forgalma 11,6 százalékkal 70,84 milliárd forintra nőtt, ebből a gyógyszergyártási szegmens 62,26 milliárddal részesedett. Utóbbi divízió bevételei nem meglepő módon az EU 15 régióban (az unióhoz 2004 előtt csatlakozott országokban) ugrott meg a legnagyobb mértékben: az idei első negyedéves 25,8 millió eurós adat 79 százalékkal magasabb az előző esztendő hasonló időszakában mérténél.
Jelentősen nőtt a forgalom ugyanakkor Oroszországban, és Kelet-Európában is: a legnagyobb FÁK-államban (euróban mérve) 12,7 százalékos bővülésről számolhatott be a cég, míg térségünkben (Románia és Lengyelország nélkül, amelyeket külön kezel a cég) 9,6 százalékos volt a növekedés. A hazai piacon forintban 8,9 százalékkal emelkedett az árbevétel.
Kedden zárás után tette közzé gyorsjelentését a másik nagy tőzsdén jegyzett hazai gyógyszergyártó, az Egis is, amely szintén növekvő árbevételről is visszaeső nyereségről adott hírt.