Növekedés a lényeg: elismerésre érett magyar cégek
Átláthatóság és dinamikus növekedés, így foglalható össze röviden, hogy mit értékelnek az alapítók a Pegazus díjra jelölt leggyorsabban fejlődő kis- és középvállalkozások működésében. Lényeges szempont az is, hogy többségi magyar tulajdonban legyenek. De mik a kizáró okok? Tüske Tamást, az Enterprise Investors (EI) – az egyik díjalapító vállalat - ország igazgatóját kérdeztük.
Az elismerés, melyet harmadik éve osztanak ki, egyik legfontosabb kritériuma, hogy a kiválasztott vállalkozás az adott régió többi cégéhez képest a legnagyobb növekedést érje el, amellett, hogy tavalyi árbevételének legalább 500 millió forintnak kell lennie, hangsúlyozta az igazgató. A projektcégek ugyanakkor – tette hozzá - egyből kiesnek a rostán. Hiába nő az árbevételük, egyik évről a másikra, akár 50 százalékkal is, ha csupán egy-egy projektre hozzák létre őket. Olyan társaság sem jöhet szóba, amely 2007 után kezdte meg működését, illetve a tavalyi EBITDA (üzemi eredmény + éves értékcsökkenés) eredménye nem éri el az 5 százalékot.
2009-es díjazottak |
„FELTÖREKVŐ” kategória A nyugat-magyarországi régióban a MASTERFOAM Gyártó és Kereskedelmi Kft. győzedelmeskedett, mely szigetelőanyagok gyártásával és forgalmazásával foglalkozik. A közép-magyarországi régió legjobbjának a KRISTÁLY-99 Környezetgazdálkodási, Szolgáltató Kft.-t találta a zsűri; a cég a Magyarországon működő gazdasági társaságoknak nyújt környezetvédelmi szolgáltatásokat. A kategória kelet-magyarországi bajnoka pedig a BS PLASTIC Műanyagipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Bt. lett, amely polietilén csomagolóanyagok, elsősorban tasakok, reklámtáskák gyártásával és forgalmazásával foglalkozik. „PIACVEZETŐ” kategória Ebben a kategóriában a nyugat-magyarországi régió első helyezettje a Lakics Gépgyártó Kft. A vállalat villamos motor- és generátorházak gyártásával és megmunkálásával foglalkozik. A közép-magyarországi régióból a SEMILAB Félvezető Fizikai Laboratórium Zrt.-t találták a kategória legjobbjának; a cég a félvezető és a napelem-gyártó iparágak számára fejleszt és gyárt mérőműszereket. A kategória kelet-magyarországi régiójának első helyezettje a Kecskeméti Konzervgyártó és Kereskedelmi Kft. lett, Magyarország legnagyobb magyar tulajdonú zöldségkonzerv-gyártó vállalkozása.
|
A díj alapítói és szponzorai |
A díj alapítói az Enterprise Investors magán- és kockázati tőkealap-kezelő vállalat; illetve a Dun & Bradstreet, nemzetközi cégminősítő. Az alapítók célja, hogy régiónként elismerjék a legdinamikusabban fejlődő magyar kis- és középvállalkozásokat, akik egyszersmind Magyarország legsikeresebb vállalkozásai közé tartoznak. A 2010-es díj további szponzorai az Ernst & Young vezető könyvvizsgáló, adó, tranzakciós és üzleti tanácsadási szolgáltató, illetve hazánk egyik legnagyobb ügyvédi irodája, a White & Case nemzetközi ügyvédi iroda. |
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.