K&H: az adóváltozások nem kívánt hatással is járhatnak
„A 2011-es adócsomag számos pozitív változása mellett - mint például a nyereségadó csökkentése vagy a cafeteria-rendszer egyszerűsítése - a minimálbér tervezett jövő évi növelése a kkv-k terheinek növekedését jelentheti, ami fékezheti a foglalkoztatottság bővülését, vagy akár a szürkegazdaság felé is elmozdíthatja a kisebb vállalkozásokat” - mondta el Németh László, a K&H kkv-marketingfőosztály vezetője a vállalat kkv bizalmi index kutatásában.
A kis- és középvállalkozások a vállalati szektoron belül a foglalkoztatás durván kétharmadát adják, miközben a bérköltség jelenti számukra a legnagyobb terhet - szögezi le a kutatás. Egyelőre nem tudni, hogy milyen mértékű minimálbér-növelés valósul meg jövőre, mivel azonban az emelés negatívan befolyásolhatja a vállalkozások egy részének bérterheit, számolni kell a leépítés kockázatával, illetve a hivatalosan bejelentett alkalmazottak számának csökkenésével - közölte Németh László. Mindez megnehezítheti a magas munkanélküliség, illetve a szürkegazdaság csökkentésének tervezett megvalósulását - mondta el a szakember.
„Bár pontos adatok nincsenek a jelenleg nem hivatalosan foglalkoztatott munkavállalók számáról, a K&H által végzett felmérésből az derül ki, hogy a vállalkozások vezetői átlagosan 38 százalékban jelölték meg a teljesen fehéren működő vállalatok arányát, és a cégvezetők csupán harmada gondolja úgy, hogy a hazai vállalkozások több mint felénél van minden dolgozó hivatalosan alkalmazva. A hazai foglalkoztatottságról a mezőgazdasági cégek gondolkodnak a legpozitívabban, miközben a szolgáltató és az ipari cégek vezetői látják legnegatívabban a hivatalosan bejelentett alkalmazottak arányát” - mondta el Németh László.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.