2010. október. 18. 15:18 Utolsó frissítés: 2010. október. 19. 12:26 Vállalkozás

Nincs adócsökkentés a magánnyugdíjpénztári tagdíjak elvonása nélkül

Az Országgyűlés elé beterjesztett törvényjavaslat alapján elmondható kedvezőbb helyzetbe kerülnek a különadózó jövedelmek, járulékkedvezményt kapnak a munkáltatók. De az szja-tervek forrásai aligha biztosított a magánnyugdíjpénztári tagdíjak elvonása nélkül.

Ingatlan értékesítés jövedelme után például az eddig 25 százalék helyett csak 16 százalék forrásadót kell fizetni. A különadózó jövedelmekre nem vonatkozik a szuperbruttó, ezért ez már a valódi 16 százalékos kulcs. A 16 százalékos kulcs a cafetériánál is adótehercsökkenést ereményez. A munkáltatók is kapnak járulékkedvezményt: a 27 százalékos munkáltatói tb-re is bevezetnek egy korlátot, ami felett nem kell járulékot fizetni. Ezek eddig a jó hírek.

A tervezett adóváltozások negatívumai inkább a finanszírozási oldalon jelentkeznek. Az szja változások forrásigénye 600-700 milliárd forint, melyből 350 milliárdot tesznek ki a megszavazott a különadók és a válságadók. Sarkosan úgy lehet fogalmazni: akkor lesz adócsökkentés ha elvonják a magánnyugdíjpénztári tagdíjakat. Nem lehet elválasztani egymástól a beterjesztett szja változásokat és a magánnyugdíj-pénztári tagdíjak állami nyugdíj alapba irányításának kérdését. Ez utóbbi 400 milliárd forintja nélkül a beterjesztett szja tervek légvárra épülnek. Bár szakmailag indokolt lépésnek tűnik az állami nyugdíjba való visszatérés, a kérdés csak az, hogy ilyen rövid idő alatt ezt meg lehet-e tenni az Alkotmány és a hatályos törvények figyelmen kívül hagyása nélkül. A törvény szövegét számszerűsíti a következő kalkulátor.

A cikk itt folytatódik.

Kalkulátor a 2011-re tervezett adóváltozásokhoz - használati útmutató:
 Csak a „zöld” színnel jelzett mezőket kell kitölteni, a többit számolja a kalkulátor.Adja meg a 2010-es havi jövedelmét bérjövedelem, nem bérjövedelem (megbízási díj, személyes közreműködés), havi nyugdíj megbontásban. 2011-től az adókulcs csökkentése mellett jelentős gyerekkedvezmény léphet életbe. Itt két értéket kell kitölteni: a kedvezményezett eltartottak számát, akik után családi pótlékot kapunk. Az eltartottak számába bele kell számítani azokat a főiskolán, egyetemen tanuló eltartottakat is, akiknek nincs önálló jövedelmük. Például valakinek 3 gyermeke van. Ebből kettő főiskolán tanul, 1 pedig középiskolás. Akkor a gyerekkedvezmény szempontjából a szülő 3 gyerekesnek minősül, de csak 1 gyerek (kedvezményezett eltartott) után kap gyerekkedvezményt. Tehát az eltartottak mezőben mindig nagyobb vagy egyenlő értéket írni, mint a kedvezményezett eltartott mezőbe. Mindkét mezőt ki kell tölteni, ha gyerekkedvezményt akarunk számolni. Ezekből az adatokból a kalkulátor kiszámítja az adólapot, az adókedvezményeket, az adó és járulék levonásokat és a nettó jövedelmet. A 2010-es nettó jövedelmet külön-külön összehasonlítja a 2011-2012-2013 –ra esedékes nettó jövedelemmel. Kiszámítja évenként a tényleges adókulcsot is.
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.