2010. október. 13. 18:51 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 13. 18:48 Vállalkozás

LB-döntés: milliárdokat spórolhat majd a felszámolt cég

A törvényi rendelkezéseknek megfelelően folytatódik a BVM Épelem Kft. felszámolási eljárása, ugyanakkor a Legfelsőbb Bíróság keddi döntése után egy hitelezővel, és mintegy 9 milliárd forintnyi hitelezői igénnyel kevesebbet kell majd nyilvántartásba venni, az adós cég kötelezettség-állománya ennyivel kevesebb lesz.

A betonelemek gyártásával foglalkozó BVM Épelemnek - amelynek szeptember 7-én kezdődött meg a felszámolása - csaknem 9 milliárd forintot kellett volna kifizetnie kártérítésként az Ablon ingatlanfejlesztő cégcsoport érdekeltségébe tartozó egyik projektcég, a Global Center Kft. számára egy telekjogi vita nyomán, azonban az LB megsemmisítette az elsőfokú bíróságok erre vonatkozó ítéleteit.  Az LB kedden döntött a Fővárosi Bíróság korábbi határozatának hatályon kívül helyezéséről, valamint teljes egészében érvénytelenítette a választott bíróság ítéletét, amelyben a Global Centernek kártérítésként megítélt 4,9 milliárd forintot és kamatait. 

A BVM felszámolását elrendelő végzés 2010. szeptember 7-én vált jogerőssé. A volt ügyvezetőnek 30 napja volt arra, hogy a cég iratait rendezve átadja, tevékenységet záró mérleget készítsen, és különféle nyilatkozatokat tegyen az adós céggel kapcsolatban. Ez megtörtént, és elkezdődött a dokumentumok értékelése. A hitelezőknek 40 napjuk van arra, hogy hitelezői igényüket bejelentsék, ez a határidő október 18-án telik le. Ennek megfelelően a hitelezők köréről, igényeik nagyságáról még nincsenek pontos információk - fűzi hozzá a felszámolóbiztos.
   
A BVM vagyonának felmérése és értékelése szintén folyamatban van. A termelés folyik - bár a teljes gyártókapacitás mintegy harmadát terheli csak le -, azonban eddig egyetlen dolgozó munkaviszonyát sem szüntették meg - hangsúlyozza Pál Attila. Hozzátette: a munkavállalók hiánytalanul megkapták  járandóságaikat. Az üzemi tanáccsal, és a BVM szakszervezetével ugyanakkor napi kapcsolatban van a felszámoló, megkezdték az egyeztetéseket a csoportos létszámleépítésre vonatkozóan.
   
BVM és a Global Center egy telekjogi tisztázatlanság miatt került egymással több mint 10 éve jogvitába. A Global Center Kft. építkezni szeretett egy Budafoki úti, 17 hektáros területen, amely közös tulajdonú volt a BVM Épelem Kft.-vel. A telekmegosztási nézeteltérések miatt azonban a Global Center nem tudta megvalósítani ingatlanfejlesztési terveit, és ezért a BVM-et okolta. Az ügy először a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő választottbíróságra, majd a Fővárosi Bíróságra került. A Fővárosi Bíróság úgy döntött, jogos a Globál Center követelése, a BVM azonban az ítélet érvénytelenítését kérte a LB-tól.
   
A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárásban úgy ítélte meg, hogy a választottbírósági tanács két bírája és a Global Center jogi képviselője, Czugler Péter között hosszabb ideje fennálló munkakapcsolat - vagyis hogy egy tanszéken oktatnak - olyan tény, amelyről a választottbíráskodásról szóló törvény rendelkezése alapján a választottbíráknak a feleket tájékoztatniuk kellett volna. Az LB ennek hiányára alapozva döntött a Fővárosi Bíróság korábbi határozatának hatályon kívül helyezéséről, valamint teljes egészében érvénytelenítette a választottbíróság ítéletét, amelyben a Global Centernek kártérítésként megítélt 4,9 milliárd forintot és kamatait.


 

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.