2010. október. 05. 14:53 Utolsó frissítés: 2010. október. 05. 15:01 Vállalkozás

Nem vállalják a rizikót, egyre többet költenek a cégek

A vállalatok mintegy fele tervezi, hogy a jövőben többet költ a kockázatkezelési és megfelelési programokra – derül ki az Ernst & Young legújabb felméréséből. A tanulmány szerint a magyar vállalatok is felismerték a kockázatmenedzsment valódi szerepét és az üzleti hatékonysághoz való hozzájárulását.

Az üzleti modell átértékelése, a működési rugalmasság és a piac elérésének optimalizálása, a döntéshozatal és a végrehajtás felgyorsítása valamint a kockázatmenedzsment újragondolása jelenthetik a vállalati siker alapjait az Ernst & Young átfogó, nemzetközi kutatása szerint. A válság megmutatta a vállalatoknak, hogy nem elég kizárólag a szabályozásoknak megfelelni. A kockázatmenedzsment rendszer nem megfelelő integrálása a döntéshozatali és jelentéstételi folyamatokba valamint az újonnan fellépő kockázatok azonosításának lassúsága további veszélyeket rejt magában. A vállalatok ma már a kockázatmenedzsment fejlesztésétől a jobb döntéshozatalt és az üzleti teljesítmény növekedését várják – amely elmozdulást jelent a pusztán „jogszabályi megfelelés” szemléletétől. Felismerték, hogy mivel átlagosan árbevételük 4százalékát fordítják kockázatmenedzsmentre és kockázatkezeléshez kapcsolódó tevékenységekre, az elérhető teljesítményt itt is szükséges maximálisan kihasználni.

Változó kockázatok, változó eszközrendszer

A felmérés eredményeiből kiderül, hogy nemzetközi viszonylatban a már működő kockázat-menedzsment gyakorlatok hatékonyságának és eredményességének növelése a cél. Ennek elérése érdekében a külföldi vállalatok nagyobb arányban alkalmazzák a kockázati funkciók kiszervezését, a kockázati jelentések összehangolását valamint a belső audit funkciók újragondolását. Szükségesnek tartják a kockázatmenedzsment folyamatoknak, módszereknek és struktúrának az újradefiniálását, a fejlesztéseket pedig a nagyobb kockázati lefedettség és a jobb kockázat-előrejelzés érdekében hajtják végre.

Hazai sajátosságok

A hazai felmérés eredményei alapján itthon a kockázatmenedzsment még nem elfogadott gyakorlat a szervezeteken belül. A hazai vállalatvezetők szerint kiemelt cél a kockázattudatos kultúra és a kockázatkezeléshez kapcsolódó kommunikáció fejlesztése. A felmérésből az is kiderül, hogy a vállalati kockázatmenedzsment, a „compliance” és a belső kontroll funkciók itthon még nem kapnak a nemzetközi trendeknek megfelelő hangsúlyt. A belső kontroll és a belső szabályozási rendszert a hazai vállalatok több mint 75 százaléka fejlesztendő területnek tartja és közel 50 százaléka szeretne javítani a harmadik féllel való kapcsolatokból eredő kockázatok kezelésén.

Megoldások a kockázatmenedzsment fejlesztésére

A kockázatmenedzsment fejlesztésére számtalan eszköz áll a vállalatvezetők rendelkezésére. Réthelyi László, az Ernst & Young Kockázatkezelési Szolgáltatások Igazgatója szerint: „A jobb vezetői döntéshozatalhoz fontos a kockázatok számszerűsítése, modellezése és a kockázatmenedzsment összhangjának erősítése a stratégiával, üzleti célokkal. Ezzel párhuzamosan - a kockázatok megfelelő kezeléséhez és nyomon követéséhez - szükséges a belső szabályozási és kontroll rendszerek ésszerűsítése, a belső audit funkciók újratervezése is.” A megfelelő fejlesztésekkel a vezetők egyrészt csökkenteni tudják a kockázatmenedzsmentre fordított költségeiket, másrészt nagyobb teljesítményt tudnak kihozni a már működő kockázatmenedzsment funkciókból és eljárásokból. „Mindkét irány hozzájárul a vállalat sikeréhez és eredményességéhez, így megéri rajta elgondolkodni” – összegezte Réthelyi.

 

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Matalin Dóra 2024. december. 18. 19:30

Mazzag Izabella, az Azahriah-film rendezője: Az a hitvallásom, hogy nem kell mindent érteni, néha elég csak érezni

Elvégezte a Táncművészeti Egyetemet, de tudta, hogy az SZFE-re kell járnia. A Színművészeti átalakítása óta szimbolikus rémálmai vannak. <strong>Falkám című filmje sikere váratlanul érte, azóta állandóan a pszichés betegségről kérdezik. </strong>Szívesen válaszol, mert sok pozitív visszajelzést kap, hogy mennyi embernek segít ezzel. HVG-portré.