Erős kezdés után is óvatosan - Ezt várja a 2010-es év egészére a Richter
Elsősorban az erős második negyedévnek köszönhetően az egy esztendővel korábbinál jobban zárta az üzleti év első hat...
Elsősorban az erős második negyedévnek köszönhetően az egy esztendővel korábbinál jobban zárta az üzleti év első hat hónapját a Richter. A magyar gyógyszergyártó konszolidált árbevétele 2 százalékkal 137,22 milliárd forintra emelkedett, miközben az üzemi eredmény 3,2 százalékkal 28,21 milliárdra nőtt, az adózott profit pedig majd 38 százalékkal 38,21 milliárdra ugrott.
Egyszeri tételek, gyengülő forint
Bogsch Erik vezérigazgató jónak minősítette az első féléves eredményeket, de nem győzte hangsúlyozni, hogy számos rendkívüli tétel javított a számokon. Pozitív irányba befolyásolta a nyereséget egy második negyedéves mérföldkő-kifizetés, a dropirenone-nal összefüggő az amerikai piacról, profitmegosztásból származó bevétel növekedése és a jelentős pénzügyi eredmény is.
Pénzügyi soron a társaság közel 10 milliárdos profitot könyvelhetett el, szemben az egy esztendővel korábbi 2,2 milliárddal, ennek jelentős hányada (4,6 milliárd forint) azonban nem realizált nyereség – hívta fel a figyelmet a vezérigazgató. Az euró és a dollár árfolyama ugyanis az időszak zárónapján – június 30-án – lokális csúcs közelében tartózkodott, így a követelések, és a devizaeszközök átértékelésén jelentős nyereséget ért el a vállalat.
Felemás piacok
Néhány piacán várakozások felett, némelyeken azonban a tervezett alatt teljesített a Richter 2010 első félévében. Kifejezetten jól ment a cégnek a hazai piacon, ahol úgy fest, hogy egy évek óta tartó lemorzsolódás szakadt meg. Az első hat hónapban itthon 17,32 milliárdos árbevételt realizált a cég, 9,1 százalékkal magasabbat, mint tavaly 8ezen belül a gyógyszergyártás szegmens forgalma 8,7 százalékkal16,60 milliárdra nőtt). Bogsch Erik jelezte: a növekedés elsősorban új termékek bevezetésének, és a korábban jellemző árcsökkenés megállásának köszönhető.
Szintén jól ment a FÁK-piacokon a vállalatnak, ahol euróban összesítve ötödével nőtt az értékesítés. Oroszországban közös európai pénzben kifejezve 14 százalékkal javult az árbevétel, míg Ukrajnában – ahol igen alacsony volt a bázis – dollárban majd 30 százalékos bővülést tapasztaltak. Az egyéb FÁK-országokban ennél is nagyobb mértékben 41 százalékkal emelkedett a forgalom.
Az Egyesült Államokban ugyan csökkent az árbevétel, a 66,8 millió dolláros forgalom mindössze 4,7 százalékkal marad el a tavalyi – nem mellesleg kiugróan magas – bázistól, ez pedig jóval kisebb mértékű visszaesés, mint amit az egész évre prognosztizált a cég. Nem ilyen kedvező azonban a helyzet Európában, ahol elsősorban a nagyobb piacokon teljesített várakozások alatt a Richter. Lengyelországban zlotyban 10, Romániában euróban 3 százalékkal esett a forgalom, míg a többi 2004 után csatlakozott uniós országban 8,4 százalékos növekedést, a nyugati EU tagállamokban pedig 3 százalékos csökkenést regisztráltak.
Új prognózisok
Az első féléves számok fényében némileg változtatott egész éves prognózisán is a Richter. Bogsch Erik jelezte: az esztendő egészére 0-5 százalékos árbevétel-növekedést várnak euróban, az egyes régiók között azonban komoly eltérések lesznek. Az Egyesült Államokban – a magas bázis miatt – továbbra is jelentős mértékű 20-25 százalékos csökkenést várnak, és eshet a forgalom Lengyelországban zlotyban és Romániában lejben is.
Bővülést remélnek ugyanakkor a hazai és a FÁK-piacokon, illetve a többi 2004 után csatlakozott országban. Az FÁK egészében euróban 10 százalékkal nőhet az árbevétel, míg az unió 27 tagállamában (beleértve a hazai piacot is) stagnálhat az értékesítés.
JZ
Ecoline