2010. július. 13. 15:11 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. július. 13. 14:57 Vállalkozás

Amiket biztosan ellenőriz az APEH cégalapítás után

Tízből kettő cég APEH ellenőrzéssel kezdi működését. Ez nem támadás az új cégek ellen, hiszen a hivatal csak az alapvető szabályok betartását ellenőrzi. Mire célszerű ügyelniük a cégeknek?

Az APEH-ellenőrzések elsősorban a bejelentési kötelezettségek teljesítésére, a bejelentett székhely ellenőrzésére, a szervezet képviselőinek ellenőrzésére terjed ki. Gyakorlatilag így kiszűrhető, hogy ne vagy csak kellő körültekintéssel alapíthassanak vállalkozást, akik korábban nem megfelelő adózói magatartást tanúsítottak. Az ellenőrök tájékoztatják is az új vállalkozások képviselőit az alapvető adózói kötelezettségeikről, így egy külföldön már bevett gyakorlatot, az adótudatosság növelését erősítő, támogató adóhatósági irányvonalat hoz be ez a szemlélet, amit kiemelten fontosnak tartok - folytatja a szakember. Az APEH ezzel a kitüntetett figyelemmel a korábban oly gyakori fiktív cégalapítások számát próbálja visszaszorítani.

Első lépések cégalapításkor

Adatbejelentés

A hatályos törvény értelmében adóköteles tevékenységet csak adószámmal rendelkező adózó folytathat és ezt köteles az állami adóhatósághoz, gazdasági társaság esetén a cégbírósághoz- bejelenteni. Bizonyos adatokat a cégbírósági bejelentkezésen túl közvetlenül az állami adóhatósághoz is be kell jelenteni. A cég bejegyzése iránti kérelmet elektronikus úton kell benyújtani a székhelye szerint illetékes cégbíróság részére. Ha ez megtörtént, az APEH 30 napon belül értesíti az adózót a nyilvántartásba vételéről. Fontos kiemelni, hogy az adatszolgáltatási kötelesség nem áll itt meg – az adózó adataiban bekövetkező mindennemű változást 15 napon belül köteles az APEH számára bejelenteni. A bejelentkezési, illetőleg a változás-bejelentési kötelezettség késedelmes, hibás vagy hiányos teljesítése esetén az adóhatóság mulasztási bírságot szab ki, amelynek összege nem magánszemély adózóknál 500 ezer forintig terjedhet.

Közösségi adószám

Az adózó a bejelentkezéssel egyidejűleg kezdeményezheti a közösségi adószám megállapítását. Közösségi adószámmal annak az adózónak kell rendelkeznie, aki az Európai Unió tagállamában kíván kereskedelmi tevékenységet folytatni. A gazdasági társaságok képviseletét ellátó nem magyar állampolgárságú személyeknek célszerű az adóazonosító jel igénylését kezdeményeznie, mivel az adóhatóság – a korábbi szabályoktól eltérően – már nem tarthatja nyilván útlevélszámon a nem magyar állampolgárságú személyeket sem.

A cikk folytatódik az Adózónán.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.