Tb májustól: hol biztosított a munkavállaló?
Májustól új tb- és munkaügyi szabályok vonatkoznak a kiküldött munkavállalókra és egyéni vállalkozókra, az új kiküldetési nyomtatványok mellett változnak az egészségbiztosítási ellátás igénylésének feltételei is. Hol és mennyi időre lehet biztosított a foglalkoztatott? Íme a legfontosabb változások.
Változnak a közösségi koordinációs szabályok az Európai Unió társadalombiztosításában. Az új szabályozás szerint a kiküldetésben lévő munkavállalók célországonként a kiküldetés kezdetétől számított 24 hónapon keresztül a kiküldő államban maradnak biztosítottak, amelyhez kizárólagosan a kiküldő ország illetékes hatóságának a hozzájárulása szükséges.A jelenlegi szabályok szerint a kiküldött legfeljebb 1 évig tartozhat a kiküldő ország társadalombiztosítási jogszabályainak hatálya alá, amely további 1 évre meghosszabbítható.
A szóban forgó rendelet személyi hatálya kiterjed a tagállamok állampolgáraira, egy tagállamban lakóhellyel rendelkező hontalanokra és menekültekre – akik egy vagy több tagállam jogszabályainak hatálya alá tartoznak, vagy tartoztak –, valamint ezek családtagjaira és túlélő hozzátartozóira – hívja fel a figyelmet Gyuricsku Eszter, a Deloitte Zrt. adóosztályának igazgatója. Hozzátette azt is, a vállalkozásoknak célszerű áttekinteniük a kiküldetési szabályzatokat és felülvizsgálniuk a külföldi foglalkoztatással kapcsolatban kialakított álláspontjaikat.
A legfontosabb változások:
• Jelenleg a több tagállamban munkát végző munkavállaló, aki a munkáját részben abban az országban végzi, amelyben a lakóhelye van, a lakóhelye szerinti ország járulékszabályainak hatálya alá tartozik. Az új rendelkezések szerint azonban a kiküldött csak abban az esetben maradhat a lakóhelye szerinti állam járulékszabályainak a hatálya alatt, ha tevékenységének lényeges részét (legalább 25%) ebben az államban folytatja munkaideje és/vagy díjazása alapján.
• Május elsejéig a korábbi szabályok értelmében azok a magánszemélyek, akik szokásosan több tagállamban végeznek munkát és az egyik országban munkavállalók, a másik országban pedig önálló vállalkozók voltak, általában mindkét államban járulékot fizettek. Az új szabályozás a kettős járulékfizetést kizárja, a járulékfizetés abban az államban történik a Rendelet értelmében, amelyikben a magánszemély munkavállalóként végez tevékenységet.