Növekvő cégalapítási kedv, több beruházás 2010-ben
Az idei évben pozitív változásokra számítanak a vállalkozások, hiszen válság előtti értékére emelkedett a K&H kkv bizalmi index, így jelenleg -14 ponton áll. A vállalkozások egy éves várakozásait mutató index 2009. negyedik negyedéves értéke legutóbb 6 ponttal nőtt, ami döntően a vállalkozások javuló pénzügyi eredményeinek, illetve a közterhek várható további csökkenésének köszönhető.
A gazdasági visszaesés – ezen belül is a GDP, az ipari termelés, valamint a beruházások csökkenésének – idei évben várható megállását és lassú javulást prognosztizáló előrejelzések, a tőzsdeindexek erősödése, valamint a forintárfolyam viszonylagos stabilitása a mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre vonatkozó várakozásait mutató K&H kkv bizalmi indexre is hatással voltak: legutóbb mintegy 6 ponttal nőtt a mutató értéke, így elérte válság előtti értékét. A vállalkozások bizalmának erősödése az előző negyedévhez képest jelentősen javuló árbevétel- és profitvárakozásoknál, valamint a közterhek további csökkenésére vonatkozó várakozásoknál figyelhető meg leginkább.
Várható finanszírozási nehézségek
A vállalkozások pesszimistán látják a vevők átlagos fizetési határidejének változását, mivel annak további emelkedésére számítanak, növelve a vevői és beszállítói fizetések között lévő finanszírozási időtávot, így pedig a cégek likvid finanszírozási igényét. A várható finanszírozási nehézségek ellenére sem terveznek azonban számottevő áremelést a vállalkozások, hiszen ismét nőtt (53 százalékról 61 százalékra) azoknak a cégeknek az aránya, amelyek infláció alatti áremelést terveznek, vagy éppen nem változtatnak az áraikon egy éven belül.
Növekvő beruházási hajlandóság
A javuló gazdasági helyzet további jele lehet, hogy több mint egy éves megtorpanása után ismét visszaállt a beruházási hajlandóságot mutató részindex: 10 százalékpontos növekedést követően újra a vállalkozások 72 százaléka tervez valamilyen beruházást. A beruházás szándéka azonban továbbra sem változott, legnagyobb arányban továbbra is informatikai fejlesztésekre készülnek a cégek (36%), ezt követi a gépekbe (30%) és a gépjárművekbe (19%) történő beruházás szándéka. Erősödött az új vállalat alapításának szándéka is, amely a középvállalatok esetében a legnagyobb (7%).
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.