TAJ-szám, lakcímnyilvántartási kód - mit kell tudni róluk?
Napi rendszerességgel használjuk őket az orvosnál, az APEH-nél, a vállalkozással kapcsolatos ügyek intézésénél és megannyi hivatalban, amikor adatszolgáltatásra kerül a sor, mégse tudunk sokat róluk. De hogyan is készülnek az állami szervek által készített nyilvántartási számok?
Sok helyen alkalmaznak egyedi azonosítókat, személyek, termékek vagy épp információk egyértelmű azonosítására. Talán a legjelentősebb adatnyilvántartó rendszerek az állami szerveknél találhatóak, ahol minden egyes állampolgár egyedi azonosító számot kap, írja a Pénzcentrum. A különböző hatóságok nyilvántartásaiban az állampolgárok azonosítói nemcsak hogy különböznek, hanem a képzési szabályuk, illetve karakterszámuk is eltér. Így még véletlenül se fordulhat elő egyezés két külön alrendszerben sem.
Hogy hogyan kell képezni a személyazonosító jel helyébe lépett adóazonosító jelet, a Társadalombiztosítási Azonosító Jelet (TAJ-szám), valamint a személyiadat- és lakcímnyilvántartás azonosító kódját, azt meg lehet tudni a "személyazonosító jel helyébe lépő azonosítási módokról és az azonosító kódok használatáról" szóló (1996. évi XX.) törvényből.