2009. szeptember. 09. 04:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 08. 22:34 Vállalkozás

Még többen lehetnek kényszervállalkozók

Céget megszüntetni most sem nehéz, de alapítani még könnyebb lesz jövőre. A kérdés csupán, hogy milyen áron. Vagyis mik a feltételei és milyen veszélyei lehetnek a törzstőke nélkül alapítható vállalkozásnak?

A könnyített alapítású korlátolt felelősségű társaság (k-kft.) törzstőkéjének nemcsak nem lesz kötelező minimuma, de az egyes törzsbetétek nagysága kisebb lehet a hagyományos 100 ezer forintnál, ráadásul nem kell 10 ezerrel oszthatónak lennie - ez áll a gazdasági társasági törvény erről szóló módosító javaslatában. A parlamenti beterjesztés, majd elfogadás után, várhatóan a jövő év elejétől lehet majd létrehozni Magyarországon egyforintos kft.-t, kizárólag a törvény mellékletében szereplő szerződésmintával.

A cégalapítás könnyítése minden bizonnyal erősíti a kényszervállalkozások alapítási hajlamát, amíg alkalmazotti státuszban jóval drágább bizonyos tevékenységeket végezni a nem kevés járulék és adó miatt - mondta a hvg.hu-nak Bagyura András, a Coface Hungary kereskedelmi igazgatója, hozzátéve, hogy a törzstőke nélkül alapítható cégekkel az a legfőbb gond, hogy már így is feleslegesen sok ténylegesen nem tevékenykedő (fiktív) vállalkozás van.

A törzstőke - Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének alelnöke szerint - azonban nem csökkenti a kockázatot, csupán egy adat, amely mellett ugyanúgy lehet kockázatos szerepe a cégnek a gazdasági életben. Még a magas jegyzett tőke sem akadálya brutális csődnek - mondta -, viszont a törzstőke korlátozó szabály, feloldásával javulhat a vállalkozásalapítás, ami az államnak adminisztrációs bevételeket hozhat, mint a cégbejegyzéshez szükséges 15 ezer forintos illeték. 

A könnyített alapítású cégnek vannak azért korlátai is: a törzstőkéje apportot (nem pénzbeli hozzájárulást) nem tartalmazhat, és csak akkor kérhető a bejegyzése, ha a teljes alaptőkét befizették a tulajdonosok. A saját tőkéből csak akkor fizethető osztalék, ha a törzstőke eléri az 500 ezer forintot, viszont ha eléri, akkor akár "normál" kft.-ként is működhet tovább. Hátránya, hogy megalapítása után nem lesz elég tőke a társaságban, így a felmerülő költségeket, úgy mint alapítás, eszközbeszerzés, rezsiköltségek, termékbeszerzéseket - tagi kölcsönből (tagoktól kapott pénzeszközből) kell finanszírozni, illetve elég labilis az ilyen társaságok finanszírozási helyzete is - figyelmeztet Kneitner Lea, a VGD Hungary munkatársa.  A válság közepette ugyanis az alacsony saját tőke miatt az ilyen társaságok nem kapnak hitelt, kölcsönt a bankoktól.

 

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.