Alkalmassági vizsgálat: a dolgozó fizetné, nem a munkáltató
A sok visszaélés miatt 2010 januárjában megszüntetnék az alkalmi munkavállalói kiskönyvet, és minden munkavállalót elektronikusan kellene bejelenteni az APEH-nek. Változna számos más, munkavállalókat érintő paragrafus is. A legutóbb erről az Országos Érdekegyeztető Tanács májusi ülésén tárgyaltak az érintett szervezetek, ám döntés leghamarabb ősszel várható - értesült a hvg.hu.
Alkalmi munkavállalók Magyarországon |
2008-ban mintegy 500 ezer személy dolgozott alkalmi munkavállalói könyvvel az Állami Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint. Az alkalmi munka-vállalók 70 százaléka nyilvántartott álláskereső, 16 százalékuk munkaviszonyban álló, 12 százalékuk tanuló, illetve nyugdíjas, 2 százalékuk egyéb státuszú volt. |
A júliusi Kánikula II. akció keretében több mint kétezer esetben vizsgálta a foglalkoztatás szabályszerűségét az APEH, és összesen 100,2 millió forint bírságot szabott ki, 285 üzletet záratott be, valamint 53 tevékenység felfüggesztését helyezte kilátásba. Az AM-könyvvel kapcsolatban tapasztalta a legtöbb mulasztást az APEH Nyugat-dunántúli Regionális Igazgatósága is, amikor az év első felében ellenőrzéseket végzett. Összesen 818 esetben ellenőrizte a munkavállalók szabályszerű foglalkoztatását, az adózók járulékkötelezettségeinek megfizetését. Az esetek 15,8 százalékában szankcionálta a feltárt szabálytalanságokat, csaknem 43 millió forint bírságot rótt ki, és 87 üzletet bezárt.
Az adóhatóság azt tapasztalta, hogy számos esetben nem jött létre szabályszerű foglalkoztatás, és ebből következően a közterheket sem fizették be. A napi állandó nyitvatartási idővel rendelkező kereskedelmi és vendéglátóipari egységek is szinte kizárólag „kiskönyves” munkavállalókat alkalmaztak. Az igazgatóság közlése szerint az AM-könyves foglalkoztatás – és ezzel együtt a vele elkövetett visszaélés – a gazdaság szinte minden területére kiterjed.
A fenti okok miatt az AM-könyves foglalkoztatás szabályainak átalakítására már tavaly november óta készül a munkaügyi tárca, ám döntés a tervek szerint csak ősszel várható. Amennyiben elfogadják a Szociális és Munkaügyi Minisztériumnak az Országos Érdekegyeztető Tanács számára készített előterjesztését, a módosítás januártól lenne hatályos. A tervezet szerint megszüntetik az AM-könyvet és a közteherjegyet, helyette elektronikus bejelentést vezetnek be, és szűkítik azt a munkáltatói kört, ahol ezt alkalmazni lehet.
Szűkítenék azt az időintervalllumot is, ami alatt alkalmi munkavállalókat lehetne foglalkoztatni, továbbá áthárítanák a munkavállalókra az alkalmi munkavállaláshoz szükséges orvosi (alkalmassági) vizsgálat költségét, amelyet eddig a munkáltató fizetett.
A munkaviszonyban állóknál a munkáltató költségére történik a munkaköri alkalmassági vizsgálat elvégzése. Az alkalmassági vizsgálatot a rendelkezésre állási támogatásban (RÁT) részesülő álláskeresők esetén – akik kb. 70-75 százalékát jelentik az álláskeresőknek – a közcélú munkát szervező önkormányzat költségére végzik el. Így az egyéni munkavállalókat és a RÁT-osokat leszámítva, mintegy 175 ezer fő esetén kell a foglalkoztathatósági vizsgálatot elvégezni, ami, háromezer forintos vizsgálati díjjal számolva, kb. 525 millió forint éves költséget jelent. Ugyanakkor 2010-ben, ha az új szabályok életbe lépnek, a kedvezményes közteher eltörlése miatt a munkáltatók kiadásai várhatóan csökkennek. A költségek csökkentéséről illetve a társadalombiztosításra való átháríthatóságukról folyik az egyeztetés az Egészségügyi Minisztériummal.