Kapcsolt vállalkozások: mit vizsgál az adóhivatal itthon és az EU-ban?
A transzferár szabályozása az Amerikai Egyesült Államokból indult el. A szabályozás azt hivatott meggátolni, hogy egy cég a külföldi leányvállalatokkal és kapcsolt vállalatokkal folytatott tranzakcióival jelentős összegeket vonjon el az "otthoni" nyereségéből, és csoportosítson át a tranzakciókon keresztül a kedvezőbb adókulccsal rendelkező országokba. Hogy néz ez ki az Európai Unióban?
A jogszabályok értelmében, ha az adózó nyilvántartja az ügyleteket a kapcsolt felekkel, akkor az adóhatóság először általában megvizsgálja, hogy az teljes mértékben megosztásra vonatkozó jövedelem-e (azaz, hogy a jövedelmet helyesen osztották fel a kapcsolt felek).
Transzferár dokumentációt csak akkor kell az adóalanyoknak készíteniük, ha:
- üzleti kapcsolatban állnak
- főleg külföldiekkel, és
- közel álló személlyel
Finnország
Finnországban 2007. január 1-jétől tették kötelezővé a transzferár dokumentáció elkészítését kapcsolt vállalkozások esetében. Tartalmában megegyezik a Magyarországon előírt dokumentációval. A benyújtás a társasági adó bevallásával egyidejűleg történik, azonban eltérés a magyar szabályozáshoz képest, hogy az adóhatóság felszólítására bármikor, 90 napon belül köteles az adóalany információt szolgáltatni. Amennyiben a társaság nem készíti el a dokumentációt, az adóhatóság maximum 25 ezer euróig (kb. 7 millió forint terjedő bírságot vethet ki rá.
A cikk folytatását az Adózónán olvashatja.