2009. május. 21. 12:44 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2009. május. 21. 12:45 Vállalkozás

Mi lesz a távfűtéssel? Tömeges leválás, vagy olcsó távhő?

Az Alkotmánybíróság 2009.

Az Alkotmánybíróság 2009. május 19-én úgy döntött, hogy a távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény egyes rendelkezéseinek Budapest főváros területén történő végrehajtásáról szóló 83/2005. (XII. 16.) Főv. Kgy. rendelet 3.§ (2) bekezdése alkotmányellenes, ezért azt megsemmisíti. Ezzel eldőlt, hogy nem tiltható meg az egyes felhasználók leválása a távfűtési rendszerről.

A FŐTÁV ma közleményben tudatta, hogy tudomásul veszi a döntést, amelyre számítottak, s kezelésére felkészültek. A társaság szerint a távhőszolgáltatás versenyképes, s hamarosan akár a legolcsóbb fűtési mód lehet Budapesten. A Főtáv Zrt. minden fogyasztó megtartását fontosnak tartja, hiszen meggyőződésük, hogy a távhőről való leválás sem a fogyasztó, sem az ország számára nem megtérülő beruházás.

Olcsó távhőt ígérnek

A cég minden fogyasztóját arra bíztatja, hogy a taláros testület határozatán felbátorodva ne hozzon elhamarkodott döntést, vizsgálja meg a fűtési mód megváltoztatásának valós költségeit és lehetséges kockázatait, amiben a Főtáv Zrt. minden szakmai segítségét felajánlja. A társaság szerint a legutóbbi tél és a gázválság rámutatott, hogy a távhőszolgáltatás stratégiai jelentőségű az ország és a távfűtéses lakásokban élő emberek energiabiztonsága szempontjából.

A Főtáv felhívta a figyelmet, hogy a magyarországi árszabályozó rendszer – amelynek pozitív változása megindult – okozza azt a fenntarthatatlan állapotot, hogy a távhő csak a második legolcsóbb energiaellátási mód, az állami szabályozás változása a kormány szándéka szerint azonban abba az irányba mutat, hogy akár már a következő fűtési szezonban Budapesten a távfűtés legyen a legolcsóbb fűtési mód. A cég számos tényezőt kiemelt, amely a távhő költségelőnyének irányába hat:

  • 2009. augusztus 1-jétől a távhőszolgáltatás ÁFÁ-ja 20 százalékról kedvezményes 18 százalékra csökken szemben a gázszolgáltatás 25 százalékos ÁFA kulcsával. 
  • A távhőszolgáltatás esetében 2009. december 31-ig biztosan igénybe lehet venni még az 1.100 Ft/hó alanyi jogon járó támogatási összeget. 
  • A Főtáv Zrt. a versenyképesség érdekében már 2007. óta folyamatosan csökkenti működési költségeit, melynek eredményeképp, sem 2008-ban, sem 2009-ben nem emelkedtek az alapdíjak, sőt, 2009-ben ezek csökkentek, amely tendenciát folytatjuk.
  • A szociális támogatások mértéke sem csökkent a távhőszolgáltatás területén, így a rászorultak támogatása a jövőben is megmarad
  • A kormány tervei szerint a gáz teljesítménydíjakban, illetőleg rendszerhasználati díjakban változás várható, mely után csökken a távhőszolgáltatás számára biztosított gáz beszerzési költsége, így várhatóan a távhőszolgáltatás díja a gázfűtéssel szemben nagyobb mértékben fog csökkeni.
    Az ÖKOPlusz program igénybevételével a lakóközösségek az eddig megvalósult példák alapján akár átlagos 17%-os hődíj költségmegtakarítást érhetnek el, úgy hogy ezzel egyidejűleg 10%-os mértékű alapdíjkedvezményt is kapnak. Döntsenek most a program mellett, melyhez a fogyasztók minden segítséget megkapnak a FŐTÁV-tól.
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.