2009. április. 14. 07:27 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2009. április. 14. 13:17 Vállalkozás

Egyre többen a tönk szélén - jönnek a csődlovagok

Bár a válság szele csak 2008 végén érte el Magyarországot...

Bár a válság szele csak 2008 végén érte el Magyarországot, hazánkban tavaly így is minden korábbinál több cég ellen indult fizetésképtelenségi (felszámolási, vagy végelszámolási) eljárás. A Coface egy korábbi jelentése szerint az elmúlt esztendőben 21 245 vállalat ellen indult ilyen procedúra, ami 14 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, s közel kétszerese az öt évvel ezelőttinek. A szám egyébként azt is jelenti, hogy 2008-ban a vállalkozások 4 százaléka nem tudta teljesíteni kötelezettségeit.

A legrosszabb év jöhet

A Coface már az év elején jelezte, hogy 2008-cal korántsem értük el a mélypontot, mivel a válság feltehetőleg csak az idén tetőzik, 2009-ben tovább emelkedhetnek a számok. Ezt támasztják alá az Opten céginformációs szolgáltató első hónapokra vonatkozó adatai is: a társaság a fizetésképtelenségi eljárások további drasztikus növekedését mérte. Az Opten a januári adatok alapján már februárban jelezte, hogy az idén csak a felszámolások száma elérheti a 17 ezret (tavaly az összes procedúra 54 százaléka, azaz mintegy 11 500 eljárás volt ilyen), s jelentős növekedést vártak a végelszámolások esetében is.

Január óta – amikor egyébként 1325 felszámolási, és 970 végelszámolási eljárást regisztráltak – pedig korántsem javult a helyzet, holott 2009 első hónapja a valaha mért legrosszabb adatokat hozta. Bár februárban a felszámolások esetében visszaesés volt (1020) – legalábbis az előző hónaphoz képest, éves szinten még így is jó 12 százalékos ugrást mértek - a korábbinál sokkal többen menekültek végelszámolásba: az 1233 eljárás majd 50 százalékos növekedést jelent az egy esztendővel korábbihoz képest. Nem csoda tehát, hogy kiábrándítóak a számok, ha a teljes első negyedévet nézzük: mind felszámolásból, mind végelszámolásból jó 20 százalékkal több volt, mint tavaly, összesen pedig közel 7000 cég vált fizetésképtelenné.

Ez vezetett oda, hogy – a Coface adatai szerint – jelenleg Magyarországon a legmagasabb a fizetésképtelen cégek aránya az Európai Unióban. A társaság országigazgatója korábban jelezte: az év elején létező cégek közül majdnem minden huszonnegyedik nem éli meg az esztendő végét.

Végelszámolásba menekülnek

Elsőre érdekes lehet, hogy annak ellenére, egymás után dőlnek be a vállalkozások, a cégalapítási kedv nem csökken.  Az év első két hónapjában több új vállalkozást hoztak létre, mint 2008 hasonló időszakban, holott már az előző évben is hatalmas ugrás volt tapasztalható ezen a terülten. Értelmet nyer ugyanakkor az ellentmondásosnak tűnő folyamat, ha megnézzük, kik állnak az új vállalatok mögött. 

A rengeteg új cég alapításának hátterében természetesen nem a gazdasági növekedés vagy a beruházások állnak, hanem az a folyamat, hogy kifizetetlen számlákat maguk mögött hagyó társaságok helyébe sok esetben újakat alapítanak – hívta fel a figyelmet már 2008 végén a Coface. A kedvezőnek éppen nem nevezhető tendenciát egyébként az Optennél is megfigyelték. Csorbai Hajnalka, a stratégiai igazgató jelezte: ahhoz, hogy a folyamat megfékezhető legyen, ki kellene zárni a cégalapítás lehetőségéből a „csődlovagokat”, és meg kellene emelni a belépési korlátot, elsősorban az alaptőkét. Aki komolyan vállalkozni akar, és van üzleti elképzelése, az képes 500 ezer forintnál többet előteremteni – véli az igazgató.

A bedőlő cégek számának emelkedésével természetszerűleg a behajthatatlan követelések száma is jelentősen megugrott, márpedig a vevő nemfizetése sokszor lehetetlen helyzetbe sodorja a szállítót is, ez pedig csődhullámot indít el. Nem véletlen tehát, hogy a vállalatok részéről egyre markánsabban jelenik meg az igény, hogy bebiztosítsák magukat. Ez illetve a teljes gazdaságra jellemző likviditás hiány felértékeli a biztonságot nyújtó pénzügyi lehetőségeket.

Ecoline

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.