Elbocsátás: közös felelősség
Az emberi erőforrás-gazdálkodás (HR) és a munkajogi szabályok közötti...
Ilyen módon lényegesen kevesebb konfliktussal kezelhető a helyzet, mint a mai általános gyakorlat mellett, amikor a leépítésről szóló döntést a menedzsment már jóval az előtt meghozza, hogy az üzemi tanáccsal egyeztetne (a törvény előzetes egyeztetést ír elő). S, utólag, kvázi „tervként” kerül a javaslat egyeztetésre az üzemi tanács elé.
Nem olyan egyszerű
Komoly problémát jelenthet annak meghatározása, hogy milyen kritériumok (teljesítmény, potenciál stb.) alapján döntik el a cégnél: ki menjen, s ki maradjon – emeli ki a szakember. A bírósági gyakorlatban ugyanis jellemzően problémát jelenthet a különböző szempontok alapján meghozott döntések, viszont, ha a cég nem indokolja meg az elbocsátást (azaz diszkrecionális döntést hoz) azt a bíróság tökéletesen elfogadhatónak tartja.
A döntés-előkészítés során tekintettel kell továbbá lenni például a jogi állományban lévőkkel kapcsolatos kötelezettségre. A jelenlegi szabályozás értelmében például egy év után a gyesen lévő munkavállaló, saját döntése alapján visszamehet dolgozni, s rendes felmondással a gyes 3 évében nem bocsátható el, sőt a gyesre és a rendes fizetésére egyaránt jogosult.
Krízis - Konfliktus – Kompromisszum |
A súlyos konfliktusok megelőzhetők
A gyakorlatban nem kellően érvényesül a Munka Törvénykönyvének az a szabálya, amely szerint mind a rendes, mind a rendkívüli felmondás előtt lehetőséget kell adni a munkavállalónak a munkáltató kifogásainak megismerésére és védekezésre.
Ennek valószínű oka, hogy a „felmondás” előtt a munkáltató már legtöbbször döntött, tényleges egyeztetésre tehát ez az időpont már késő. Effektív HR előkészítéssel a problémát már kezdettől fogva körültekintően kezelni kell, amely esélyt ad a munkáltató számára a kockázatos perek elkerülésére.
Segítő technikák
A szükségszerű létszámleépítéseknél a CMS szakemberei általában úgynevezett outplacement szolgáltatások nyújtásának lehetőségére hívják fel a figyelmet. Magyarán azt ajánlják, hogy a cégek segítsék az elbocsátásra kerülő kollégák elhelyezkedését (felkészítés állásinterjúkra, munkahely közös keresése), gyakran tanácsadó vagy fejvadász cégek bevonásával.