2009. március. 19. 10:25 Utolsó frissítés: 2009. március. 19. 10:31 Vállalkozás

Milyen jogai vannak a kölcsönzött munkaerőnek?

Hányszor lehet meghoszabbítani a határozott idejű munkaszerződést? Csökkenthetik-e a gyesről visszatérő dolgozó munkaidejét? Milyen szabályok alapján határozható meg a munkarend és a szabadságolás? Milyen jogai vannak a kölcsönzött munkaerőnek? Az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol az olvasók kérdéseire.

Mennyivel előbb kell megkapnom a munkarendemet a munkahelyemen? Mennyi időközönként kell pihenőnapot biztosítaniuk?

A munkáltató a munkavállalót a rá irányadó munkarendről a munkaszerződés megkötésével egyidejűleg köteles tájékoztatni. Ettől meg kell különböztetni a munkavállaló munkaidőbeosztását, amelyet - kollektív szerződés eltérő rendelkezése hiányában - legalább hét nappal korábban, legalább egy hétre előre kell közölni a munkavállalóval. Ennek hiányában az utolsó munkaidőbeosztás az irányadó. Főszabály szerint a munkavállalót hetenként két pihenőnap illeti meg, ezek közül az egyiknek vasárnapra kell esnie. Az alkalmazott munkarend, munkaidőkeret és az aktuális munkaidőbeosztástól függően azonban a főszabály alól nagyon sok kivétel van. Részletes információk hiányában, erre a kérdésre nem lehet kielégítő választ adni.

Munkaerő-kölcsönző cégen keresztül dolgozom. A szabadságolás, felmondás szabályai rám is ugyanúgy vonatkoznak, mint a „rendes” munkavállalókra?

A munkaerő-kölcsönzés keretében alkalmazott munkavállalók szabadságának mértékére a „rendes” munkavállalókra vonatkozó szabályok irányadók. A szabadságot - eltérő megállapodás hiányában - a kölcsönvevő adja ki. A szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval - előzetes meghallgatása után - legkésőbb a szabadság kezdete előtt három nappal közölni kell. A szabadság kiadására tehát főszabály szerint formailag a kölcsönadó jogosult, de tekintettel arra, hogy a mindennapi munkavégzésbe és a munkaszervezésbe a kölcsönvevő lát bele, az ő javaslata alapján illetve a vele való egyeztetést követően kerül sor a szabadság kiadásra.

A felmondás szabályai azonban a felmondási idő tekintetében a normál szabályoktól eltérően alakulnak A felmondást munkaerő-kölcsönzés esetén is a kölcsönbeadónak kell indokolnia Az indokolásból a felmondás okának világosan ki kell derülnie. Vita esetén a felmondás indokolásának valóságát és okszerűségét a kölcsönbeadónak kell bizonyítania. A kölcsönbeadó felmondással akkor szüntetheti meg a munkaviszonyt, ha a munkavállaló nem végzi megfelelően a munkáját, vagy a munkaköri feladatainak ellátására alkalmatlan, illetve ha a megszüntetésre a kölcsönbeadó működésével összefüggő okból kerül sor. A felmondási idő mértéke tizenöt nap. Ha a munkaviszony időtartama eléri a háromszázhatvanöt napot, a felmondási idő mértéke harminc napra emelkedik. Ha a kölcsönbeadó és a munkavállaló között a felmondás közlését megelőző két éven belül többször került sor munkaviszony létesítésére, a felmondási idő szempontjából ezek időtartamát össze kell adni.

A felmentési idő is eltérően alakul, mert a kölcsönbeadó által közölt felmondás esetén - a kölcsönbeadó és a kölcsönbevevő eltérő írásbeli megállapodása hiányában - a felmondási idő teljes tartama alatt a munkavállaló mentesül a munkavégzési kötelezettsége alól.

További kérdésekért és válaszokért kattintson tovább az Adózónára!