Vámosi-Nagy a 250 ezer feletti készpénzfizetés korlátozásáról
„Válság idején a gazdaság kifehérítése másodlagos!" Félreértés ne essék, ezt egy országgyűlési képviselő nyilatkozta azt követően, hogy az Országgyűlés által a múlt év végén elfogadott, a vállalkozások egymás közötti nagyobb pénzforgalmát bankszámlára terelő rendelkezést ugyanaz a testület, teljesen egyhangúlag (mind a 362 jelen lévő) törölte. A rendelkezés február 1-jén lépett életbe, a visszavonás három hét után megtörtént - írja Vámosi-Nagy Szabolcs az Élet és Irodalom legutóbbi számában.
Magyarországon a készpénzforgalom folyamatosan nő. Az adózatlan gazdaság a nemzeti össztermék egyötödére rúg. Az egyéni vállalkozók 42 százaléka nem nyereséges (bevallásuk szerint). Az adóhivatal által közzétett esetek2 a maguk valóságában mutatják be a „nem adózás" felderített ügyeit. Szemezgessünk egy kicsit. Egy vendéglőben a teljes személyzetet nem jelentették be. A szakács, a kézilány, a pultos és a felszolgáló jövedelmet termel, de senki sem visel utánuk közterhet. Az egyik országos hipermarket-hálózatnál 35 (!) bejelentetlen alkalmazottat találtak. Ugyancsak országos hálózatú őrző-védő vállalkozásnál a bejelentetlenek száma 66! Amikor a revizor felfedte magát a balatoni panziós előtt, aki nem adott nyugtát, a szállásadó nekiment a revizornak, hátracsavarta a karját, és kilökte az épületből (rendőrt kellett hívni).
A bérfőző vállalkozó nyugtáján a valódi összeg szerepelt, a nála maradó másolaton (ami alapján könyvel) egy számjeggyel kevesebb - rendszeresen. Az élelmiszer-nagyáruházban két pénztárgépet „oktatás céljából kivontak" a forgalomból papíron. Voltaképpen fekete doboz nélkül üzemszerűen működtették, nyilván nem azért, hogy az ezen befolyt bevételt leadózzák. Egy kétszemélyes szikvízüzem 2003 óta mindenféle bejelentés és adózás nélkül működik úgy, hogy cégeknek nagy tételben szállít. Az egyik revízió 26 társaságból álló számlázási láncolatot fedezett fel, ahol raklapokat számláztak ide-oda azért, hogy jogosulatlan áfát szerezzenek az adóhivataltól.
Forrás: Élet és Irodalom , LIII. évfolyam/10. szám
A cikk folytatása az Adózónán olvasható.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.