2007. december. 07. 13:59 MTI Utolsó frissítés: 2007. december. 07. 14:02 Vállalkozás

Sárközy: elcserélnénk-e életünket a szlovákokkal vagy a bolgárokkal?

Magyarország romló versenyképességének, a lassuló növekedésnek és a politikai párbeszéd elmaradásának okait és következményeit elemezték pénteken a "Vállalkozók napján" rendezett fórum résztvevői.

Magyarország nyitottságából fakadó versenyhelyzetre, a kínai áruk és szolgáltatások kiszorító hatására hívta fel a figyelmet Kádár Béla. Az akadémikus figyelmeztetett, hogy a fejlett országok áruforgalmának és szolgáltatásainak felét  felső és középfokú képzettségű dolgozók állítják elő, azaz a növekedés is tudásintenzív, miközben a magyar oktatási rendszer nem tudta felvenni ezt a tempót.
   
Noha a  magyar munkaerő foglalkoztatása is gondot jelent, ennél nagyobb probléma a foglalkoztathatóság, azaz a képzettség hiánya - fogalmazott Kádár Béla. Az akadémikus, aki egyben a monetáris tanácsnak is tagja, a
2006-ban elkezdetett konszolidációs program hosszabb távú kifutására mutatott rá, megjegyezve, hogy az eredmények sem jönnek azonnal.

Magyarország legnagyobb kockázata, hogy "bajaink felzárkózási válsággá érnek össze" - mondta Matolcsy György. A Magyar Gazdaságfejlesztési Intézet igazgatója úgy vélte, a multinacionális társaságok és  a kis és középvállalati szektor közötti hidak nem működnek jól, ezért alakult ki a magyar gazdaság duális szerkezete. Az adórendszer megérett a radikális változtatásra, a munkát terhelő adók és a tb-járulék csökkentése mellett a forgalmi típusú adók növelése képzelhető el - tette hozzá. Olyan jövőképre van szüksége az országnak, amely 2025-ig érvényes - jelezte a volt gazdasági miniszter, aki sürgette  a politikai párbeszédet a két oldal között.

Sárközy Tamás professzor erre reagálva kifejtette: ha 1987-ben 20 évre szóló programot készítünk, aligha szerepelt volna benne NATO és Európai Uniós tagságunk. Sárközy Tamás azt a költői kérdést tette fel a fórum résztvevőinek és a vállalkozóknak: vajon elcserélnék-e a magyar életminőséget az itt követendő példának említett szlovák, román, vagy bolgár modellel?
   
A magángazdaság nem lép be automatikusan arra  a terepre, ahonnan az állam kivonul, ezért a gazdasági növekedés nem gyorsul be magától - mondta Lengyel László. A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint befektetői szempontból Magyarország elvesztette vonzerejét, és ez a "valódi csapás".
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.