2007. július. 11. 14:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. július. 12. 11:09 Vállalkozás

Új csődtörvény, halmozódó adósságok

Az első félévében 29 százalékkal növekedett fizetésképtelenségi eljárások száma Magyarországon és eddig nem tapasztalt mértékben, 64 százalékkal ugrottak meg az első félévben az újonnan indított végelszámolások - derül ki a Coface Hungary legfrissebb felméréséből. A cég szerint a körbetartozások csökkentésére hozott törvénycsomag nem megoldás a vállalkozások adósságainak csökkentésére.

 A napokban elfogadott törvénycsomag, amely a „körbetartozások” visszafogására hoztak sajnos nem fogja az elvárt eredményeket hozni. A módosítások egy-két kivétellel „jó irányba” mutatnak, de nem fognak a kemény magyarországi versenyhelyzetben érvényesülni. A csődtörvény módosításai majdnem mind a tényleges csődeljárást érintik, amely, sajnálatos módon továbbra is rendkívül alacsony Magyarországon. A számlavitatás jogának kiiktatása csak egy átmeneti ideig fogja felszabadítani a bíróságokat, de nem fog áttörést jelenteni a tényleges nemfizetésben.

A közbeszerzési törvény módosításai lényegében tájékoztatási kötelezettségekkel foglalkoznak, amelyek szintén nem befolyásolják mérvadóan a tényleges fizetési áramlatokat. Ma is gyakori, hogy a hitelező tudja, hogy az adósnak van forrása – csak nem fizet. A legnagyobb hírt az építkező vállalatok jelzálog bejegyzési joga alkotta. A valóságban ez a praktika nem valósítható meg. A finanszírozó bank, a lakást vásárló magánszemély, és az eddig jelzálogjoggal rendelkező résztvevő már bőven kimerítik az épülő ingatlanra bejegyezhető jogok kereskedelmi értékét – így sajnos kevés, vagy semmilyen tényleges értéket nem képvisel egy ilyen jelzálogjog.

Az idei év első félévében 2006 hasonló időszakához képest 29 százalékkal nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója. A leginkább kockázatos iparágaknak továbbra is az építőipar valamint a kis- és nagykereskedelem minősülnek. A Coface Hungary szerint a tőkehiány, az elhibázott stratégiaválasztások és a kockázatkezelési kultúra majdnem teljes hiánya állnak az egyre rémisztőbb mértékű „körbetartozások” hátterében.

A szakmán kívüli szemlélő talán azt hiheti, hogy végelszámolásnak semmi köze nincs a nemfizetéshez, hiszen ezt a cégmegszűnési formát még nemrég ki is vették a csődtörvény hatálya alól. A valóság sajnos azt mutatja, hogy a krónikusan nemfizető, „trükköző” vállalatok leggyakrabban pont a végelszámolást választják arra, hogy adóságaiktól megszabaduljanak.

A felszámolási eljárással ellentétben, a végelszámolásnál a cég ügyvezetője a felszámoló, és így például feltűnés nélkül át tudja menteni a vagyont egy új cégbe. A rosszhiszemű végelszámolás, amelynél a cégtulajdonosok jogosan abban reménykednek, hogy a hitelezőik nagy része – odafigyelés híján – nem fogja észrevenni a cég eltűnését, már össznépi sporttá vált. A 64 százalékos növekedés ebben az eljárásformában katasztrofális következményekkel jár.

 Sajnálatos módon továbbra is rendkívül alacsony az „igazi csődeljárások” száma, amelyek a vállalkozások fizetőképességének helyreállítására, azaz azok megmentésére irányulnak, 2007 első hat hónapjában csak 14 ilyen eljárás indult Magyarországon, néggyel több, mint 2006 első félévében.

Mivel Magyarországon a cégalapításoknak több mint 90 százalékát a már létező gazdasági egységek átalakulása vagy bővítése adja, a cégek száma, már megszokott módon, annak ellenére is növekedett, hogy eddig nem látott módon szűntek meg a cégek Magyarországon. Ezt a jelenséget figyelembe véve, el kell fogadni, hogy a létező cégek száma magában sajnos nem használható mint gazdasági trendmutató.

A fizetésképtelenség egyik fő oka, hogy a magyar vállalatok zöme még mindig, majdnem kizárólag az állandó és gyors forgalomnövekedésben látja a sikere zálogát. Mindenki az eladásra koncentrál, és szinte mindent az árnak rendel alá. Ez a gyakorlat azonban felemészti a profitot. A körbetartozást csak úgy lehet hosszú távon felszámolni, ha a vállalatoknak, megváltozik a kockázathoz való viszonya és belátják, hogy nem a forgalomnövekedés az egyetlen célkitűzés, hanem igenis a profitnak a tényleges realizálása.

A vállalkozásoknak a mindenkori gazdasági helyzethez alkalmazkodva kellene felmérniük, hogy mikor érdemesebb visszafogottabb növekedési pályát választaniuk, megszabadulva azoktól a vevőktől, akik fizetési kockázatot hordoznak. A piac lassú és fájdalmas tisztulási folyamaton megy keresztül: a versenyképtelen, tőkehiányos cégek, illetve azok, akik túlságosan alacsony profitrátával túl sok kockázatot vállalnak, törvényszerűen el fognak bukni” – hangsúlyozza Michael Szabo, a Coface Hungary ügyvezető igazgatója.

 

hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.