2007. április. 11. 11:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. április. 11. 16:59 Vállalkozás

Három évre visszamenőleg érvényesíthető az elmaradt túlóradíj

Felmondás esetén hány évre visszamenőleg lehet érvényesíteni az elmaradt túlórapénzt? Milyen feltételei vannak a végkielégítésnek? Mikor indítható fegyelmi eljárás az alkalmazott ellen? Olvasói kérdésekre dr. Viszló László, a hvg.hu munkajogi szakértője válaszolt. Kérdezzen Ön is!

"Fazekas Alíz"

Egy hipermarketben (multinál) dolgozom, mint osztályvezető. Kaptam egy jobb állásajánlatot, amit el is szeretnék fogadni, de szeretnék egy kis pénzt is kapni a cégtől mielőtt eljövök. Ennek az az előzménye, hogy 8 év alatt (ennyi ideje dolgozom itt) rengeteg vezető kollégámat küldték már el (rúgták ki) és mind kapott 3-5 havi bért. Gondolom azért, hogy "csendben" elmenjenek. Volt egy kollégám aki nem hagyta annyiba a dolgot, beperelte a céget és hátromot ítélt neki a bíróság. Néhány péla a munkakörülményeimről: hétvégén mi vezetők nem dolgozunk-papíron. Ezzel szemben jegyzőkönyvezve van, hogy ügyeleteket viszünk. /Táppénzem alatt (kényszerítő)-ráutaló magatartással behívtak, hogy az ügyeleteket dolgozzam le./leltárkor reggel 7-től reggel hétig bent vagyunk...-persze napi 8 órának van lekönyvelve./ A reggeli ügyeletet 4 órakkor kezdjük éjszakai pótlék és vasárnapi pótlék nélkül. Milyen felmondást írjak, hogy rögtön ám pénzzel távozhassak a cégtől? 
 
Három évre visszamenőleg érvényesítheti az összes jogviszonnyal kapcsolatos igényét, ebbe beletartozik a rendkívüli munkavégzés elmaradt díjazása is. A másik lehetőség egy esetleges rendkívüli felmondás alkalmazása, illetve kezdeményezni egy versenytilalmi megállapodás megkötését, ha nem a konkurenciához készül. Bármilyen döntést hoz javaslom a szakemberrel konzultáljon.

"Hatvani Richárd"

Két és féléve dolgozom egy kórházban és most bezárják ezév január 30-án. Az eltöltött év után kapok-e vagy jogosult vagyok-e valami anyagi juttatásra vagy csak úgy kirúghatnak?

Abban az esetben ha  jogutód nélkül szűnik meg a kórház, ha legalább 3 év közalkalmazotti jogviszonya lesz a megszűnéskor jogosult végkielégítésre. Azonban felmentési idő ebben az esetben nem jár. A ki nem vett szabadságot pedig pénzben meg kell váltani, ugyanez igaz az időarányos 13 havi illetményre is.

"Varga Ferencné"

A sógorom 11 éve dolgozik a munkahelyén, súlyos beteg lett! Most juniusban lessz 1 éve, hogy táppénzen van 67 százalékra fogjak leszázalékolni. Azt mondták neki legalább 3 havi végkielégités jár neki. Arra lennénk kíváncsiak milyen feltételei vannak a végkielégitésnek?

Mielőtt igénybe venné a rokkant nyugdíjat meg kell szüntetni a munkaviszonyát, a foglalkozás egészségügyi szakorvos nem alkalmas minősítése alapján a munkáltató rendes felmondással köteles a munkaviszony megszüntetésére, ekkor jár a felmondási idő és a végkielégítés.

"Nagy Andrea"

Jogvitánk van egy esettel kapcsolatosan. A kérdés az, ha a közalkalmazott egyik napról a másikra nem jelenik meg a munkahelyén, és a munkáltató többszöri írásbeli felszólítására sem reagál (levelet átvette, nem beteg stb), mit lehet tenni? Nyilvánvaló, hogy a munkáltató nem érdekelt abban, hogy felmentéssel szüntesse meg a jogviszonyt, illetve a fegyelmi eljárás indítása is aggályos (nem jelenik meg, vagy már ezzel el is késtek) Tekinthető ez az eset a Kjt. 35.§-ának, azaz a közalkalmazotti jogviszony jogellenes megszüntetésének? Jogszerűen hogy lehet rendezni ezt az esetet? 

Ebben az esetben nem kerülhető el a fegyelmi eljárás megindítása. Pontosan a vizsgálat az ami feltárhatja a távolmaradás okait. Abban az esetben, ha önhibáján kívül nem jelent meg a munkahelyén az eljárást meg kell szüntetni, ellenkező esetben az érintettel szemben a legsúlyosabb fegyelmi büntetés kiszabása is arányosnak minősül.

"Móritz Istvánné"

Szeretném megkérdezni, jogos volt-e a munkáltató részéről, hogy a mérlegképes oklevelem bemutatásakor, arra hivatkozott, hogy addig nem lehet a Kjt. szerint magasabb osztályba sorolni, amig nem regisztráltathatom magam, vagyis három évig. Hozzáteszem, 15 éve dolgoztam addig már a költségvetési könyvelésben. Törvény, vagy rendelet rendelkezik-e erről? Ez számomra azért is elfogadhatatlan, mert ugyanakkor rokkantnyugdíjas kolléganőm, amikor nyugdíjazása után 6 órás lett, meghagyták a 8 órás bérét. (a Kjt. szerinti bérelemet csökkentették, ahogy kell. a munkáltatói döntésű részben viszont visszakapta, úgy, hogy a bér összesen nem csökkent.) Jelenleg, a magasabb képesítésemmel nem érem el a rokkant kolléganő órabérét. Itt ugye több probléma is felvetődik, ezt nem is kell Ügyvéd úrnak ecsetelnem. Ön is így látja?

A besorolás a munkakör és a végzettség alapján történik. Abban az esetben ha Ön felsőfokú szakirányú végzettséggel rendelkezik az E fizetési osztályba sorolandó. Ilyen vitás esetben fel kell szólítani a munkáltatót, hogy írásban indokolja meg álláspontját, a megfelelő jogszabályi hivatkozással.

"Horváth Borbála"

A barátnőm egy butikban dolgozik. Az elmúlt héten APEH ellenőrök tetten érték, hogy nem adott blokkot. Kétségbe van eseve, mert feljelentették őt is személyesen, nyilatkoznia kellett a családja jövedelmi helyzetéről, büntetést helyeztek kilátásba. Hogy van ez? Korábban csak a tulajdonost szokták megbüntetni. Végülis ők várják el, hogy az alkalmazott nem üssön be mindent a gépbe.A négy órára bejelentett alkalmazott, aki nem egyszer napi 10-12 órát dolgozik, látszólag jó bérért, (csak azt felejtik el hozzátenni, hogy csak a járulékuk egy részét kapják a kezükbe) nem a saját hasznát növeli ezzel a szabálytalansággal. Hallottam már azt is, ha az alkalmazott nem akarja vállalni ezt a kockázatot, akkor el is küldhetik akár. Ki védi már meg végre a kereskedelem és vendéglátás végtelenül kiszolgáltatott dolgozóit?


A munkavállaló a jogellenes munkáltatói intézkedés végrehajtását megtagadhatja, ha ennek ellenére végrehajtja, nem mentesülhet az egyéni felelőségre vonás alól.

"Kántor Ágnes"

Állásfoglalását kérném az alábbiakban:iskolánk kertész dolgozója kertész szakmunkás vizsgával és kereskedelmi érettségivel rendelkezik.Az 1/1993 MÜM rendelet és a Közalkalmazotti Törvény szerint B,C,D kategóriába sorolható munkakörében.A Közalkalmazotti Törvény kimondja,hogy a munkakörre vonatkozó legmagasabb kategóriába sorolható a dolgozó,ha rendelkezik az adott fokozathoz szükséges legmagasabb iskolai végzettséggel.Kérdésem:a dolgozónak jár -e a D kategóriába való besorolás a kereskedelmi érettségi +szakmunkás végzettség miatt?Amennyiben D kategóriába sorolható,megilleti-e a KJT-ben meghatározott 5% illtménynövekedés? Tisztelettel kérném a válasz bővebb indoklását dolgozónk érdekében.

Az 1/1993 MüM rendelet az oktatásra nem terjed ki. Kertész munkakörben az elvárás a kertész végzettség. A kereskedelmi végzettség nem alkalmazási feltétel, ezért a kinevezésben sem kell feltüntetni, azaz a besoroláskor is figyelmen kívül kell hagyni. Az 5%-os szabály pedig ugyancsak azért nem alkalmazható mert nincs szükség a munkaköre ellátásához a kereskedelmi végzettségére. Ettől a munkáltató eltérhet.
 

 

Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.