Bíróság elé viszik a Magyar Telekomot alkalmazottai
Egy hónapja a Magyar Telekom 42 alkalmazottja beperelte a munkaadót, amely szerintük jogsértést követett el, amikor egy éve kiszervezte a telefonos ügyfélszolgálati tevékenységét négy erre a célra alapított cégbe. Az információszolgáltatáshoz, a tudakozóhoz, illetve a kézikapcsoláshoz tartozó összes alkalmazottat - a vezetők kivételével - a jogutód Rework Kft. állományába helyezték. A kiszervezettek tartanak elbocsátásuktól – munkájuk egy részét állítólag már most is diákok végzik. Még nem találkoztak új munkaadójukkal, a Rework kft. vezetőit telefonon sem tudják utolérni. Magyarázattal senki sem szolgál.
© sxc.hu |
„Ez a szelekció már önmagában is jogsértő. A Munka Törvénykönyve előírja, hogy a jogutód köteles a jogelőd kiszervezett tevékenységéhez kötődő összes alkalmazottat továbbfoglalkoztatni” – világosít fel Viszló László, a felperesek ügyvédje. Szerinte az is kétséges, hogy az új munkáltató gyakorolja-e egyáltalán a státuszából fakadó jogokat és kötelezettségeket, amelyeket szintén törvény ír elő számára.
A Magyar Telekom cáfol |
A cég szerkesztőségünkbe eljuttatott cáfolatát itt olvashatják. |
A dolgozók az új munkáltató kilétéről egyelőre semminemű tájékoztatást nem kaptak. Ahogy arról sem értesítették őket, hogy juttatásaikról, foglalkoztatásukról milyen megállapodás született a Magyar Telekom és a Rework között – ad hangot megdöbbenésének Nádasi Franciska, aki pár hónappal ezelőtt még a Magyar Telekom szakszervezeti titkáraként dolgozott. Ő még azon szerencsések közé tartozott, akik végkielégítéssel távoztak a cégtől.
A helyzet tisztázására idáig mindössze egyetlen kísérlet volt. A jogutód képviselője, Ott Tibor fórumot tartott a Rework Kft-be kiszervezett munkatársaknak. „Itt azonban nem volt lehetőség kérdéseket feltenni, a kíváncsiskodók kénytelenek voltak előre elkészített válaszokkal beérni” – emlékezik vissza a volt szakszervezeti titkár A cég és a munkatársak között továbbra is Ott Tibor az egyetlen kapocs, bár a Reworkben betöltött szerepe a mai napig nem tisztázott. Aláírása ugyan szerepel néhány jogutódlással kapcsolatos papíron, de egyik sem szól a Kft.-hez fűződő viszonyáról. Ott Tibort többszöri próbálkozás ellenére sem sikerült elérni a hvg.hu-nak. Nem tudtuk szóra bírni Szili Pétert sem, akinek sem a cége, sem a saját nevén nincs telefonos előfizetése, legalábbis a Magyar Telekom belföldi tudakozója szerint. Nem volt elérhető a cégkivonatban szereplő címek egyikén sem.
A feltételezést csak erősíti az a tény, hogy Munka Törvénykönyve értelmében a Magyar Telekom, mint jogelőd csak a jogutódlástól számított egy évben belül köteles fizetni a végkielégítést. Ennek határideje viszont egy hónap múlva lejár. Tény, hogy a kollektív szerződésben rögzített juttatások egy részét már most sem kapták meg az arra jogosultak.
„A Magyar Telekom felelőssége, hogy a jogutódlást követően a kiszervezett alkalmazottaknak még csak választási lehetősége sem volt, hogy a KSZ szerint őket megillető végkielégítéssel a zsebükben távozzanak, vagy dolgozzanak tovább az új feltételekkel. Ehelyett - jóformán egy tollvonással -, a kiszervezés előtt egy hónappal, a 3 millió forintos törzstőkével alapított Rework Kft. állományába helyezték őket. A Rework többségi tulajdonosa egy Virgin szigeteken bejegyzett, Compaign Ltd.névre hallgató vállalkozás. A legtöbb munkatárs legalább húsz éve dolgozik a cégnél, ezért nem csoda, hogy lelkileg nagyon megviselte őket a kiszervezés. Voltak, akik elsírták magukat a hír hallatán – emlékezik vissza Nádasi Franciska.
A hvg.hu birtokába jutott Straub Eleknek, a Magyar Telekom Rt. Vezérigazgatójának levele, amelyben megpróbálja eloszlatni a Rework Kft.-vel kapcsolatos kételyeket. A cég kiválasztását azzal indokolta, hogy az annak tulajdonosi köréhez tartozó vállalatok már a kiszervezés előtt sokéves tapasztalatot szereztek a telefonos ügyfélszolgálat működésével kapcsolatban. Mint írja, a jogutódnak nem kell kötelezettséget vállalnia, hogy az általa átvett munkavállalók munkaviszonyát egy meghatározott időtartamig fenntartja, vagy a kollektív szerződést az előírt egy év letelte után is alkalmazza.
Ezek - Viszló László szerint - nem igazán meggyőző érvek, ha egyáltalán érveknek nevezhetők. „Többek között ezért adtuk be a múlt hónapban a keresetet, amelyben kértük a jogutódlással elkövetett jogsértés megállapítását, s a munkaviszony megszüntetésével járó juttatások pótlólagos kifizetését kamatokkal együtt, illetőleg az eredeti állapot visszaállítását, s a jogutódlás semmissé nyilvánítását”. Ha nem utasítják vissza a keresetet, akkor leghamarabb októberben várható az első tárgyalás a Fővárosi Munkaügyi Bíróságon. Addig is a 42 alkalmazott az ügyvéd és a Liga biztatására szakszervezetet alapít, amelynek jogi előkészítése már elkezdődött. Erre Nádasi Franciska szerint azért van szükség, mert a folyamatos levélváltás ellenére a vezetőség részéről idáig nem kapnak érdemi választ.
A hvg.hu úgy tudja, a Nemzeti Nyomozó Hivatal vizsgálta a Magyar Telekom jogutódlásával kapcsolatban felmerült adócsalást, kihallgatták a telefonos ügyfélszolgálat két munkatársát is. A hivatal munkatársa Horátzi Emese viszont tagadta, hogy eljárás indult volna a távközlési cég ellen. Annyit elismert, hogy „ tud az érintett személyek kihallgatásáról bizonyos munkavállalók kihelyezésével kapcsolatos ügyben”, de többet nem volt hajlandó elárulni.