2006. május. 15. 16:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. május. 15. 17:04 Vállalkozás

Titkosan kezeli az adatokat az APEH?

Hozzáférhetnek-e illektéktelenek az adózók személyes adataihoz? Mi garantálja az adatvédelmi törvény betartását az elektronikus adóbevallásoknál? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a hvg.hu, miután a Magyar Nemzet mai számában az adóbevallások és

Elektronikus adózás

Hétfőn 12 óráig több mint 25 ezer cég elektronikus egyéni adó-és járulékbevallása érkezett be - közölte az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH).  A visszaigazolásokat körülbelül 20 perc elteltével tudják letölteni a bevallások feladói. Az APEH az első befogadott bevallást dolgozza fel, ezért csak abban az esetben kell új bevallást beküldeni, ha a korábban beküldött adatok módosítása szükséges - hívja fel a figyelmet az APEH közleménye. Az elektronikus - interneten keresztül történő - út használata mintegy 51 ezer adózónak - a legnagyobb és kiemelt adózóknak, továbbá a havi és negyedéves bevallóknak - kötelező.

"Nemcsak az APEH, de akár illetéktelen személyek is megismerhetik – nemzetbiztonsági átvilágítás nélkül – az elektronikus adóbevallásban közölt adatokat. Az új bevallási rend szerint ugyanis nem közvetlenül az adóhatósághoz, hanem a Miniszterelnöki Hivatalhoz folynak be az adatok " - írta mai számában a Magyar Nemzet.

Az állítást cáfolta  az Elektronikuskormányzat-központ (EKK) és az adóhivatal is.  Az előbbi közleményében olvasható, hogy az elektronikus ügyintézés a ma leginkább használt kettős boríték elvén működik. A közvetítő elektronikus rendszer, s az azt felügyelő EKK a postához hasonlóan csak a feladó és a címzett adatait ismeri. A központ szerint a rendszer üzembiztosan működik, a megoldást véleményezte az Adatvédelmi Biztos is, és a bevallások ilyen útját nem kifogásolta. Az eddig az APEH által kezelt adatokhoz továbbra is csak az APEH fér hozzá.

Baja Ferenc, a Elektronikuskormányzat-központ vezetője szerint valótlan az a vélelem is, hogy nemzetbiztonsági átvilágítás nélküli emberek foglalkoznának a rendszerrel. Valamennyi, a rendszer fejlesztésében részt vevő vállalkozás és az üzemeltető személyek egyenként is nemzetbiztonsági vizsgálaton estek át, miközben az adatokhoz nem férhetnek hozzá.

Futó Iván, az APEH informatikai elnökhelyettese hvg.hu kérdésére elmondta az adatok titkosságát egy kulcspár garantálja, amely az adóhivatal birtokában van, ezért sem az EKK, sem egyéb illetéktelen személy nem férhet hozzá. 

Hozzátette péntekig mintegy 40200 adóbevallás érkezett az interneten keresztül, s a maradék 8 ezer bevállást május 31-ig küldhetik be az arra kötelezettek mulasztási bírság nélkül. Június elsejétől hibától, illetve adózótól függően 100-200 ezer forintos mulasztási bírságot is fizethetnek a feledékenyek.

Az adóhatóság 2-3 héten belül összesíti az adatokat, s a hibás bevallásokat nem szankcionálja az APEH, sőt kész együtt javítani az adózókkal - válaszolt a hvg.hu kérdésre az elnökhelyettes.

 

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.