A rovat támogatója: HVG Extra Business
Business magazin HVG Extra Business 2016. december. 12. 10:30

Így is harcolhatunk a veszélyes butaságok ellen

Ha egy olyan komplex témában akarunk meggyőzni valakit, mint amilyen például a védőoltások fontossága, a statisztikai adatoknál és a tudományos szövegeknél hatékonyabbak lehetnek a személyes történetek - idézi az Urbanlegends.hu blog a storytelling egyik nagyágyúját, Carmine Gallót.

Az Egyesült Államokban hosszú múltra tekint vissza az oltástagadók története, Andrew Wakefield csaláson alapuló, és emiatt vissza is vont tanulmánya, valamint Jenny McCarthy Playboy-modell személyes érintettségen alapuló, oltásellenes tevékenysége azonban felerősítették ezeket a hangokat. A száraz számokkal és tudományos szakkifejezésekkel operáló szakemberek nem tudnak versenybe szállni az olyan lehengerlő hatású nyilatkozatokkal, mint például amikor McCarthy fia autizmusát az oltáshoz kapcsolva azt mondja: “az én tudományom a fiam”.

A Storytelling című könyv szerzője, Carmine Gallo szerint a tudósok egyet tehetnek, ha olyan történetekkel találják szembe szemben magukat, amelyek tudománytalan megközelítésben tárgyalják az egészséggel kapcsolatos kérdéseket - tényeken alapuló ellentörténetekkel kell szembeszállniuk velük. Ezt az utat követi például a brit Vaccine Knowledge Project oldal is, amely fertőző betegségben szenvedők szívfacsaró eseteit idézi fel. Például annak a Sarah Clownak a történetét, aki gyerekkorában nem kapott kanyaró elleni védőoltást, és a betegség egész testét - közte az agyát is - megtámadta. Az ő és sorstársai további történeteit megtalálja az Urbanlegends.hu blogon.

A fenti blogszemle a HVG Extra Business közreműködésével készült. Friss lapszámunkban értékteremtő vállalkozások történeteit mutatjuk be - olyan cégek gyakorlatát, amelyek szerint a profiton túl is van élet. Keresse az újságárusoknál, vagy rendelje meg ingyenes házhoz szállítással! Itt pedig egy évre is előfizethet a magazinra 20 százalék kedvezménnyel.

Ha érdeklik a gazdasági, üzleti témák, lájkolja a HVG Extra Business Facebook-oldalát!

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.