Trükkös felmondás: így akar spórolni a munkáltató
A munkaviszonyt a mindennapokban lényegében a munkáltató döntései és a munkavállaló kötelezettségeinek teljesítése töltik meg tartalommal. A munkáltató döntési szabadsága – a munkavállalók védelmében- mégsem korlátlan, e jogát egyrészt a jogszabályoknak, másrészt a jogok rendeltetésének megfelelően gyakorolhatja. Ami ezeken túl van, már vitatható. Esete válogatja, de egy konkrét jogszabályi rendelkezés megsértésének bizonyítása is erőt próbáló feladat lehet.
Ennél is nehezebb helyzetben van, aki azt szeretné bizonyítani, hogy a munkáltató magatartása a jogszabályoknak látszatra megfelelő, mégis ellentétes azzal a céllal, amire az adott szabályt szánták. Az ügy mégsem feltételen veszett fejsze nyele. Mikor lehet esély a nyerésre?
Szóbeli felmondás, amelynek írásbeli megfelelője aláírásra sosem kerül
A bírósági joggyakorlat szerint nem felel meg a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményének, ha a munkáltató nehéz anyagi helyzete miatt ugyan nem akarja a munkavállalót tovább foglalkoztatni, és emiatt határozott szóbeli ígéretet is tesz a felmondás közlésére (így a munkavállaló már erre számít, valószínűleg munkát is keres), de az erről szóló okirat aláírását utóbb megtagadja, és csak a munkavállaló felmondását vagy a közös megegyezést fogadná el. Utóbbi két esetben a munkavállalót egyébként megillető járandóságokat nem fizetné ki (mivel erre így nem lenne köteles), így a munkavállaló ismét rosszul járna - közölte a hvg.hu-val dr. Fésü Gizella, a D.A.S. Jogszerviz szakértője.
Általános tilalom
A rendeltetésellenes joggyakorlás általánosan is tilos. A jogszabály is hoz néhány általános példát (például tilos az olyan magatartás, amely a vélemény ki ne mondására kényszerít), igazán jelenetős szerepe mégis a joggyakorlatnak van, amely a „szebbnél szebb” konkrét példákat termel ki. Az mindenesetre a bírósági döntéseket böngészve megállapítható, hogy a bíróság elé eljutó, rendeltetésellenes joggyakorlást szemléltető esetek szinte kivétel nélkül a munkaviszony megszüntetésével, megszűnésével kapcsolatosak
Miért éppen én?
Ugyan munkajogi jogvitában nem vizsgálható, hogy a munkáltató miért A és nem az azonos munkakörű B munkaviszonyát szüntette meg, azonban, ha felmerülhet a rendeltetésellenes eljárás és ez még bizonyítható is, akkor „a miért éppen én” kérdést is vizsgálni kell. Például közalkalmazottak esetén egy külön a munkáltató által vezetett olyan minősítés, amiről a közalkalmazott nem tud, és az erre alapított felmentés, rendeltetésellenesnek minősülhet. Ugyancsak rendeltetésellenes lehet, ha valakit egy jövőbeli, bizonytalan feltevés miatt választ ki a munkáltató, és mond fel neki. Például egy új vezető eljárása, ha attól tart, hogy a korábbi vezetővel jó munkakapcsoltban levő munkavállaló akadályozza tervei megvalósításában, és ezért próbál megszabadulni tőle.
Próbaidő alatt
A próbaidő alatt a munkaviszony minden kötöttség nélkül azonnali hatállyal, indokolás nélkül megszüntethető. Erre a megszüntetésére is vonatkozik azonban az a követelmény, hogy a jogokat és a kötelezettségeket a rendeltetésüknek megfelelően kell gyakorolni, illetőleg teljesíteni. Rendeltetésellenesnek minősülhet, ha például valamilyen személyes sérelem megtorlása csak a megszüntetés oka, vagy, például mert kiderült, hogy a munkavállaló terhes. A bizonyítás azonban kétség kívül rendkívül nehéz ilyen esetekben, kérdés, hogy milyen bizonyítékok állnak rendelkezésre.
A rendeltetésellenes joggyakorlás és a határozott idejű munkaviszony
Tekintettel arra, hogy a munkavállalók számára a határozott idejű munkaviszony hátránnyal járhat (eleshetnek az őket egyébként megillető juttatásoktól, mint például a végkielégítés), annak bizonyíthatóan fennálló munkáltatói érdek hiányában fennálló folyamatos hosszabbítgatása (például 15 alkalommal, rövidebb időkre), rendeltetésellenesnek minősülhet, hiszen a munkavállalók érdekeinek csorbítására vezethet. Mi az eredménye? A határozott időre vonatkozó kikötés érvénytelen (mintha nem képezné részét a munkaszerződésnek) és a határozatlan munkaviszonyra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni- így a munkavállaló az őt egyébként megillető, kedvezőbb helyzetbe kerül.
A munkaviszony helyreállítása esetén
Bizonyos esetekben van arra lehetőség, hogy jogellenes munkaviszony megszüntetés esetén az eredeti munkakörbe való visszahelyezést kérjen a munkavállaló. A gyakorlatban túl gyakran ez az igény nem merül fel, hiszen ki akar oda visszamenni, ahol ugyan nem megfelelően jártak el, de mégsem tartottak igényt a munkájára. Ha valaki mégis ezt választja, érdemes a munkáltatónak legalább itt, a visszahelyezésnél jogszerűen eljárnia. Mikor veheti biztosra, hogy nem megfelelően cselekszik? Ilyen lehet, ha a visszahelyezést kimondó jogerős ítéletet hónapokig nem hajtják végre, majd nem is oda helyezik vissza a munkavállalót, ahol korábban dolgozott. Hab a tortán, ha pár hónap múlva ezt a munkakört is megszüntetik.
Túlóra elrendelése során
A munkáltató a túlmunka elrendelésével kapcsolatos jogát is rendeltetésszerűen köteles gyakorolni. Például a korábban rendszeresen túlmunkára kötelezett munkavállaló esetében, aki erre a túlóra pótlék miatt a továbbiakban is számít, a túlóra kiírásból véleménye kifejtése miatt mellőzni rendeltetésellenesnek minősülhet. Az így okozott hátrány orvoslásaként pedig kártérítés is megállapítható a munkavállalónak.
Jogi képviselővel eljáró munkáltató esetén
A D.A.S. Jogszerviz szakértője szerint gyakran fordul elő, hogy egy egyezetésnél (például a munkaviszony megszüntetéséről) a munkáltató elzárkózik attól, hogy a munkavállaló is jogi képviselővel jelenjen meg. Ebből pedig nyilvánvalóan egyenlőtlen helyzet alakulhat ki, ha a munkáltató mellett a jogban jártas ügyvéd, jogtanácsos ül. A munkáltató eljárásának jóhiszeműsége megkérdőjelezhető, és rendeltetésellenes joggyakorláshoz vezethet, amire mindenképpen lehet, érdemes hivatkozni a munkáltató meggyőzése érdekében.
Mire számíthat, aki mégis „bepróbálkozik”?
A jogok rendeltetésellenes gyakorlása egyrészt érvénytelenséget vonhat maga után (például a fent említett határozott idejű kikötés nem lesz alkalmazható), másrészt az adott eset függvényében sor kerülhet más, a konkrét ügyben megfelelő jogkövetkezmény alkalmazására is (például a látszólag jogos felmondás esetén a jogellenesség jogkövetkezményeinek alkalmazása, kártérítés megállapítására).