Szigorúbb szabályok várnak a kéttannyelvű sulikra
Október elejéig véleményezhető a kéttannyelvű iskolák működésének szabályozására az Emberi Erőforrások Minisztériumában készült rendelettervezet - írta a Magyar Nemzet.
Az új szabályozás kimondaná: a két tannyelvű iskolákban legalább három tárgyat idegen nyelven kell tanítani minden évfolyamon, de hogy pontosan melyiket, azt az iskolák maguk választhatják meg.
Alsó tagozaton az ének-zene, vizuális kultúra, testnevelés és környezetismeret tanítható idegen nyelven, ötödiktől emellé belép az iskolatípus sajátos tantárgya, a célnyelvi civilizáció is. Hetedik-nyolcadik osztályban már biológia, földrajz, fizika és kémia tantárgyak közül lehet választani. A középiskolákban a célnyelven kell tanítani mindazokat a tárgyakat, amelyekből a helyi tanterv szerint érettségizni lehet - írja a Magyar Nemzet.
A dokumentum szerint harmadik osztály végéig egész napos formában kell megszervezni az oktatást.
A kormányrendelet megszabná a követelményeket, amelyeket az iskoláknak teljesíteniük kell. Ezek alapján például az általános iskola végére minden tanulónak le kell tudnia tenni az alapfokú nyelvvizsgát, a középiskola végére pedig a középfokút. A rendelet mellékleteként feltüntetett kerettantervi ajánlás ennél is szigorúbb: eszerint a végzés idejére a tanulóknak a hatfokú skála ötödik, C1 szintjére (felsőfok) kéne eljutniuk.
Elfogadása esetén a rendelet 2013. szeptember 1-jén lép hatályba, passzusait a 2013/2014-es tanévben kellene alkalmazni az első, az ötödik, kilencedik és az előkészítő évfolyamokon, majd felmenő rendszerben a többi évfolyamon is - írja a lap.