Ötvenszeresét keresik a kínai bankvezetők az átlagbérnek
Évről évre nő a kínai bankvezetők fizetése. A legnagyobb pénzintézetek élén állók az idén már akár több mint 60 millió forintnak megfelelő éves fizetést vihetnek haza, ami a városi dolgozók átlagbérének csaknem ötvenszerese.
A vezető banki alkalmazottak fizetéséről a Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao) központi pártlap ír szerdai számában. Az újság számításait belső pénzintézeti és iparági dokumentumokra alapozza. Ezek szerint a kelet-ázsiai ország öt legnagyobb, többségi állami tulajdonban lévő bankjának igazgatói az idén több mint 1,6 millió jüant (62,4 millió forint) tehetnek zsebre.
Ez 2011-hez képest 60 százalékos növekedés, a városokban dolgozó kínaiak átlagbéréhez hasonlítva pedig csaknem ötvenszeres különbség. A kisebb bankok vezetőinek fizetése ennél lényegesen alacsonyabb, ám nemzeti összehasonlításban még mindig kiugróan magasnak számít, ők átlagosan 465 ezer jüant (18,1 millió forint), vagyis a városi átlagbérek tizennégyszeresét vihetik haza évente. A bankárok fizetését az éves bónuszok is növelik, amelyek értéke - vezetők esetén - akár az egymillió jüant (39 millió forint) is meghaladhatja
A nemzeti statisztikai hivatal június elején közölt hivatalos adatai szerint az állami cégek sorában a pénzügyi szektorban a legmagasabbak az átlagfizetések. Az éves átlagos bérek itt 91,3 ezer jüant (3,56 millió forint) tesznek ki, amely csaknem négy és félszerese például a mezőgazdaságban dolgozók bérének.
A magántulajdonban lévő pénzügyi intézmények már korántsem fizetnek ilyen jól. Az itt dolgozók átlagos éves bére mindössze 29 ezer jüanra (1,1 millió forint) rúgott tavaly, ami az államinak kevesebb mint egyharmada. A városban dolgozók - iparágtól független - átlagbére 33,5 ezer jüan (1,3 millió forint).