Karrier hvg.hu 2012. február. 08. 11:06

Hiába ajánlották fel, nem kellett a támogatás a Nokiának

A munkaügyi hatóságok korábban munkahelymegőrző támogatást ajánlottak fel a Nokiának, de sikertelenül zárult ez a kezdeményezés - mondta a hvg.hu-nak Pákozdi Csaba, a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának igazgatója. Hozzátette, a 2300 komáromi Nokia-dolgozó elbocsátásáról szóló szerdai bejelentés után konzultáció indul az üzemi tanács részvételével, és bíznak benne, hogy sok elbocsátott dolgozónak máshol - például akár az Audi győri üzemében - tudnak majd munkát biztosítani.

A Nokia hazai beszállítói már korábban 600-700 fő elbocsátására kényszerültek, most pedig maga a Nokia-üzem döntött létszámleépítésről - mondta Pákozdi Csaba.

A finn cég még nem jelentett be csoportos létszámleépítést a munkaügyi hatóságoknál, azt ugyanis megelőzi egy 15 napos konzultációs időszak, amelyben a hatóságokon kívül az üzemi tanács vesz majd részt. Ha megszületik a hivatalos döntés az elbocsátásokról, a Nokiának 30 nap áll majd a rendelkezésére, hogy értesítse a dolgozókat a felmondásról - tette hozzá a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának igazgatója. Ez szerinte azt jelenti, hogy a Nokia komáromi dolgozói április-májusig még biztosan meg tudják őrizni a munkájukat.

A munkaügyi hatóságok egyébként korábban felajánlották a Nokiának a munkahelymegőrző támogatást is, de a kezdeményezésük nem járt sikerrel - mondta Pákozdi Csaba. Az igazgató szerint egyelőre tisztázni kell, pontosan kiket érinthet a leépítés - nem tudni például, hogy a 2300 elbocsátandó dolgozó közül hányan szlovák állampolgárok, akik a komáromi üzembe járnak át dolgozni. Hozzátette, hogy a gyártási tevékenységek áthelyezése várhatóan hatással lenne arra a hatezer főre is, akik a Nokia beszállítóinak dolgoznak a komáromi ipari parkban.

Fazekas István

Most abban bíznak, hogy a kötelező konzultáció alatt sikerül lefaragni az elbocsátandó dolgozók létszámát, illetve sikerül a közelben máshol munkát találni az elküldött nokiásoknak. Ilyen lehetőséget nyújthat a tatabányai ipari park, amely nyitott a tárgyalásokra, illetve még akár az Audi győri gyára is szóba jöhetne, ott ugyanis fejlesztéseket indított el a német autógyártó.

A magyar kormány sajnálja a Nokia döntését, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a nehéz helyzetbe jutott dolgozók mielőbb munkahelyhez jussanak; ennek érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezetése megállapodott Yrjö Eskolával, a Nokia komáromi gyárának igazgatójával közös munkacsoport felállításáról - közölte a tárca.

A Nokia szerdán jelentette be, hogy a jelenleg 4400 főt foglalkoztató komáromi gyárából 2300 főt bocsát el 2012 végéig. A cég Komáromból, a mexikói Reynosából és a finnországi Saloból ázsiai gyáraiba helyezi át az okostelefonok gyártását, ezért a három országban összesen 4000 dolgozótól válik meg.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.