2011. augusztus. 24. 22:02 MR1 Kossuth Rádió Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 24. 22:06 Karrier

Magyar egyetemek a világ legjobbjai között

Idén is bekerült a világ legjobb egyetemei közé a Szegedi Tudományegyetem és az ELTE egy sanghaji készítésű listán. Szabó Gábor szegedi rektor szerint ugyanakkor nem a különféle rangsorok alapján kell meghatározni az egyetemi stratégiát - olvasható az MR1-Kossuth Rádió honlapján.

A világ ötszáz legjobb felsőoktatási intézménye közé idén is bekerült az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem. A sanghaji Academic Ranking of World Universities 2011-es listáján a két magyar intézmény a 301. és 400. hely között szerepel. A rangsor készítői százpontos rendszerben értékelik többek között az oktatók és az egykori hallgatók szakmai elismertségét, publikációik számát, idézésük gyakoriságát.

A Szegedi Tudományegyetem valóban jó, nemzetközileg is mérhető intézmény, ugyanakkor tudni kell, hogy a sanghajihoz hasonló listák vitára adhatnak okot, hiszen mindig meg kell nézni: az összeállítások készítői milyen szempontokat vizsgáltak, mit mértek – mondta a Kossuth Rádiónak Szabó Gábor szegedi rektor. Hangsúlyozta: az egyetemi stratégiát nem a listákra tekintettel kell kialakítani, hanem „saját erősségeinkből, a reálisan elérhető célokból kell kiindulni”. Szeged esetében ez azt jelenti, hogy sokat kell dolgozni például az oktatói, kutatói utánpótlás érdekében – jegyezte meg.

Igen komoly marketing- és presztízsértéke van annak, hogy Szeged szerepel a világszerte ismert és elismert, igaz, egyben bírált sanghaji listán – fogalmazott Kiss László, az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. felsősoktatási elemzője. Kifejtette: a különböző kutatóközpontok a kilencvenes évek második fele óta készítenek különféle rangsorokat az egyetemekről. Valamennyi összeállítás más szempontokat összesít, így igen eltérő eredmények is születhetnek. A sanghaji Academic Ranking of World Universities például kiemelt jelentőséget tulajdonít annak, ha az egykori hallgatók közül Nobel-díjat kap valaki – Szeged Szentgyörgyi Albertnek köszönhet pluszpontokat –, és szintén döntő jelentőségű, hogy milyen gyakran jelenik meg az egyetemhez köthető tudományos publikáció magas presztízsértékű folyóiratban. Kiss László megjegyezte: kelet-közép-európai egyetemek ritkán kerülnek előkelő pozícióba, a rangsorolási technika ugyanis a centrumnak kedvez. A Nobel-díjasok száma az Egyesült Államokban magas, és a tudományos publikációk többsége is főként az angolszász régióból és speciális tudományterületekről származik. A listákat mindig tudni kell értelmezni, a helyezés ugyanis önmagában nem mond semmit – hangsúlyozta.

A nemzetközi rangsorok első száz helyén ugyanazok a német egyetemek fordulnak elő különböző helyezéseken. Az egyik legnépszerűbb rangsor, a QS listáján az első német intézmény – a heidelbergi Ruprecht Karls Universität – az 51. helyen bukkan fel, ezt követi az 58. helyen a müncheni műszaki egyetem, majd a 66.-on a híres müncheni Ludwig Maximilians Universität. A Times-féle és az ugyancsak széles körben ismert shanghaji nemzetközi egyetemi rangsorban a korábban említett intézményeken kívül a göttingeni egyetem jelenik még meg.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.