Jövőre sem emelkednek a közalkalmazottak bérei Franciaországban
A bérek idei befagyasztása után jövőre sem emelkedik az 5,2 millió francia közalkalmazott fizetése - közölte kedden Francois Baroin francia költségvetési miniszter a szakszervezetek képviselőivel tartott tárgyaláson.
Jean-Marc Canon, a közalkalmazottak CGT szakszervezeti titkára "mély elégedetlenségének" adott hangot a megbeszélés után. Úgy vélte, hogy "a felszabadulás óta nem volt példa ilyen jellegű intézkedésre" Franciaországban, s arra hívta fel a figyelmet, hogy utoljára 2010 júliusában emelték kollektív módon a közalkalmazottak bérét, mégpedig 0,5 százalékkal. Azt követően a megtakarítási intézkedések jegyében 2011-re befagyasztották az állami szektorban dolgozók béreit. A szakszervezetek egyébként a bejelentést követően tiltakozásuk jeléül kivonultak a tanácskozásról.
A Le Monde című napilap magyarázata szerint a kormány alapvető problémája, hogy hiába szünteti meg fokozatosan minden második nyugdíjba vonuló közalkalmazott munkahelyét, nem tudja tartani az állami kiadások csökkentésére irányuló célszámokat (2012-ben 30 ezer munkahely szűnik meg a közszférában). A közalkalmazottak számának csökkentésével pedig csak minimális összeget tud megtakarítani, ezért folyamodik a bérek befagyasztásához, amelynek hatása "erős és gyors": egy százalékos emelés ugyanis 800 millió eurós többletkiadást jelentene az államnak és egymilliárd eurót az önkormányzatoknak, valamint az egészségügynek.
A most bejelentett befagyasztást a számvevőszék ajánlotta a kormánynak a tavaly őszi jelentésében, hangsúlyozva, hogy tovább, vagyis 2013 után nem lesz meghosszabbítható az intézkedés, s a kormánynak más forrásokat kell találnia. A bérek befagyasztása ellenére a kormány úgy gondolja, hogy a közalkalmazottak vásárlóereje nem változik, s egyes külön intézkedésekkel még idén 1,2 százalékkal növekedhet. A jelenleg bruttó 1365 eurós minimálbért július 1-én az inflációnak megfelelően két százalékkal megemeli a kormányzat, amely a közszférában dolgozók egy részének is fizetésemelést fog eredményezni.
Nicolas Sarkozy államfő ezzel párhuzamosan a magánszektorra is nyomást próbál gyakorolni. Egy héttel ezelőtt merült fel az a javaslat a kormányzat részéről, hogy minden nyereséges vállalkozás, amely osztalékot biztosít a részvényeseinek, kötelező jelleggel fizessen évi legalább ezer eurós prémiumot a dolgozóknak. Az elképzelést a szakszervezetek és a munkavállalók képviselői is bírálták. Xavier Bertrand munkaügyi miniszter kedden azt közölte: még a nyár előtt törvényjavaslatot terjeszt be a többletjuttatás feltételeinek tisztázására. Eszerint az állam megközelítőleg ezer euróval csökkentené a kötelező járulékait azoknak a vállalkozásoknak, akik vállalnák a prémiumfizetést.