Hiller: „Ennek a fele sem fog megvalósulni”
Mi jelenthet megoldást a vidéki főiskoláknak és mennyibe kerülne a tanárok központi bérfinanszírozása? Többek között ezekre a kérdésekre is válaszolt Hiller István egy interjúban.
„Aki azt hiszi, hogy attól jobb lesz a felsőoktatás színvonala, ha negyven százalékkal kevesebb hallgatót vesznek fel az egyetemek és főiskolák, semmit nem ért az oktatás világából” – mondta Hiller István volt oktatási és kulturális miniszter az Eduline-nak adott interjúban.
- Az elmúlt napokban többször beszélt az önkormányzati iskolák egyházi átvételének hátulütőiről – de mi a véleménye az állami intézményfenntartás tervéről?
Hiller István: Rossz lépésnek tartom az önkormányzati iskolák államosítását, az önkormányzatok intézményfenntartói jogát és lehetőségét mindenképpen meg kell tartani. Úgy látom egyébként, hogy ez a kérdés nem szakmai alapon dől majd el, nem az oktatási ügyekért felelős minisztérium, és különösen nem az oktatási államtitkárság dönt, amely erre javaslatot tett. Ezt a döntést a legfelsőbb politikai szinteken hozzák meg.
- Az azért nyilvánvaló, hogy az önkormányzatok egy része már nem képes fenntartani az oktatási intézményeket, több településen késnek a tanári fizetések, máshol kényszerszünetet tartanak. Mi lenne a megoldás?
H. I.. Én továbbra is a kistérségi társulások létrehozását támogatom, ahogy azt oktatási miniszterként is tettem. Ha egy önkormányzat nem tudja tovább fenntartani az iskolát, érdemes összefognia a szomszédos, néhány kilométerre lévő településekkel, és együtt kell működtetni az oktatási intézményeket. Az alsó tagozatos diákok helyben, ugyanabban az épületben tanulnának, csak az már nem lenne önálló, külön költségvetéssel rendelkező intézmény. A felsősök pedig iskolabusszal járnának a közeli, jól felszerelt, modern iskolába. Ahogy ez sok helyen meg is valósult.
Az interjú folytatását az Eduline oktatási oldalon olvashatja.